دانلود مقاله بررسی و کاربرد بنتونیت ( مونتموریلونیت ) در حذف فلزات سنگین از پسماند های صنایع پتروشیمی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله بررسی و کاربرد بنتونیت ( مونتموریلونیت ) در حذف فلزات سنگین از پسماند های صنایع پتروشیمی با word دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بررسی و کاربرد بنتونیت ( مونتموریلونیت ) در حذف فلزات سنگین از پسماند های صنایع پتروشیمی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله بررسی و کاربرد بنتونیت ( مونتموریلونیت ) در حذف فلزات سنگین از پسماند های صنایع پتروشیمی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله بررسی و کاربرد بنتونیت ( مونتموریلونیت ) در حذف فلزات سنگین از پسماند های صنایع پتروشیمی با word :

سال انتشار: 1387

محل انتشار: اولین کنفرانس پتروشیمی ایران

تعداد صفحات: 14

نویسنده(ها):

سیدحمید جزایری – تهران،دانشگاه علم وصنعت ایران،دانشکده مهندسی شیمی،آزمایشگاه تحقی
محمود حبیبیان – تهران،دانشگاه علم وصنعت ایران،دانشکده مهندسی شیمی،آزمایشگاه تحقی
محمد قنادی مراغه – تهران،پژوهشگاه علوم وفنون ،آزمایشگاه های تحقیقاتی جابر ابن حیان
احمد نوزادگلی کند – تهران،پژوهشگاه علوم وفنون ،آزمایشگاه های تحقیقاتی جابر ابن حیان

چکیده:

در این پژوهش به بررسی استفاده از بنتونیت ( مونتموریلونیت ) طبیعی به عنوان جاذبی ارزان و در دسترس جهت حذف ف لزات سنگین از پسماند های مایع صنایع پتروشیمی پرداخته شده است . بنتونیت یکی از کانی های رسی آلومینوسیلیکاتی 2:1 لایه ای است که مهمترین فاز سازنده آن مونتموریلونایت می باشد که دارای ساختار در ابعاد نانو است ( نانو – مونتموریلونایت ) و کلیه خواص بنتونیت را تحت تا ثیر خود قرار می دهد . در مراحل آتی نیز اثر دو نوع تصحیح با نام های فعال و پیلار سازی در جذب فلزات سنگین بررسی خواهد شد .
در فرایند فعال سازی اسیدی از اسید های معدنی جهت تقویت قابلیت جذب استفاده می شود و در فرایند پیلار سازی لایه های دو بعدی سیلیکاتی مونت موریلونیت دارای ضخامت )1 nm نانو – مونتموریلونیت ) توسط اکسیدهای معدنی دارای ابعاد نانو و کوچکتر از نانو از یکدیگر جدا نگه داشته می شوند .
در این تحقیق،پس از آنالیز کانی شناسی پراش پرتو اشعه (XRD and XRF) X ، آنالیز دانه بندی( گرانولومتریک ) به جهت جذب جامد ف لزات سنگینی نظیرZn ،Ni ،Pb ،Fe ،Cu ،Co ، Cr و غیره بر روی پنج نمونه S2- GH1-RAW و G1-RAW ، ES3-RAW ،S3-RAW،RAWتوسط دستگاه اسپکتروسکوپی جذب اتمی (AAS)انجام شد
در تمامی موارد فازغالب نانو – مونتموریلونیت موجود در بنتونیت ها به علت ساختار ویژه نانو – مونتموریلونیتی، ازقابلیت جذب بیشتری نسبت به سایر رس ها برخورداربوده است

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله نگرشی بر اقلیم كشاورزی سیب‌زمینی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله نگرشی بر اقلیم كشاورزی سیب‌زمینی با word دارای 212 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله نگرشی بر اقلیم كشاورزی سیب‌زمینی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله نگرشی بر اقلیم كشاورزی سیب‌زمینی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله نگرشی بر اقلیم كشاورزی سیب‌زمینی با word :

فصل اول
كلیاتی در راستای شناسائی محصول و ارتباط منطقی آن با زنجیره تولید.
طرح تولید رنگهای صنعتی و ساختمانی :
تمركز روز افزون جمعیت جهان در شهرها و همچنین رشد عظیم جمعیت و افزایش فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی مربوط به آنها ، رشد پروژه های عظیم اقتصادی ، عمرانی و . . . كه ملزم این تحولات است . الزاماً باعث رشد مصرف مصالح ساختمانی انواع رنگهای صنعتی و ساختمانی نیز می شود ، خواهد بود.
رنگهای صنعتی و ساختمانی در گروه كالاهای مصالح ساختمانی ، صنعتی قرار می گیرند ، بنابراین بازار مصرف بالقوه بسیار بالایی برای آنها وجود دارد ، لذا احداث واحدهایی جهت رفع نیازهای مربوطه ضروری بنظر می رسد .

رنگهای صنعتی و ساختمانی محدوده وسیعی از كالاها را در بر می گیرد كه تنوع این تولیدات تفاوتهای بسیاری را در جنس ،‌شكل و خصوصیات آنها ایجاد می كند كه بالطبع روشهای ساخت گوناگونی را طلب می كند .

از آنجا كه تولید تمامی انواع رنگ صنعتی و ساختمانی به دلیل تفاوت روشهای ساخت آنها در یك واحد تولیدی صنعتی بویژه درچهارچوب صنایع كوچك امكان ندارد ، طرح حاضر احداث واحدهایی كه عمده ترین انواع اینگونه كالاها را تولید می نمایند مد نظر دارد .

مهمترین ویژگی های تولید رنگهای صنعتی و ساختمانی ماهیت كارگاهی ، ناپیوسته و سیكلی بودن آن است . محصولات از مواد مختلفی تشكیل شده كه هر یك از این مخواد به فراخور نیاز به روش مناسبی تهیه می گردد و در نهایت با Mix كلیه مواد با یكدیگر محصول نهایی آماده می گردد ، مواد به صورت ناپیوسته اما مداوم و سیكلی در یك یا چند مرحله تولید می شود و پس از ساخته شدن انبار می گردد .

در طرح حاضر جهت انجام محاسبات نمونه با توجه به حیطه فراگیری محصولات واحد ، هدف بهره گیری از حداكثر تنوع تولیدات به منظور برخوردار بودن واحد از حداكثر انواع ماشین آلات و تجهیزات تولیدی در چهار چوب حیطه فعالیت آن بوده است و بدینوسیله واحد بالقوه قادر به تولید طیف گسترده ای از رنگهای صنعتی و ساختمانی بر حسب انواع تقاضا خواهد بود ، اما در نهایت سرمایه گذاری های علاقمندان در این صنعت می تواند برای انواع محصولات و ظرفیت تولیدی مورد نظر خود به افزایش یا كاهش و یا حذف انواع و یا تعداد برخی از ماشین آلات و تجهیزات تولیدی اقدام نمایند این امر اگر با دقت كارشناسی انجام گیرد تاثیر بسیار ناچیزی در كارائی و شاخصهای اقتصادی واحد خواهد داشت .
تعیین ظرفیت واحد برای انواع مختلف محصولات نمونه انتخاب می شود ، بر اساس استفاده بهینه از توانایی های ماشین آلات و تجهیزات تولیدی موجود انجام گرفته و تضمین می كند اقتصادی ترین طریقه عملكرد واحد باشد .

مطالعات مالی و اقتصادی طرح با توجه به برآورد هزینه ها انجام خواهد شد و بر اساس نرخهای متداول موجود و استعلام بعمل آمده از صاحبان صنایع و سازندگان ماشین آلات انجام می شود وبا كمك نرم افزار كامپیوتری جمع بندی شده و ارائه خواهد شد كه نتایج طرح حاكی از سودآوری بالای طرح ، حالت پایدار و شاخصهای مطلوب اقتصادی آن خواهد بود .
ـ مشخصات فنی محصول شكل ـ طبقه بندی ـ فرمول و . . .
ـ اصول اساسی
قدرت پوشانندگی و محافظت زمینه و یا تزئین زمینه دو خاصیت مهم یك روكش می باشد . بسته به اینكه كاربرد نهایی روكش كجاست یكی از دو ویژگی فوق ممكن است مهم تر از دیگری باشد . برای مثال ، حفاظت یك پل فولادی چندین میلیون دلاری در مقابل خوردگی خیلی مهمتر از عامل تزئین كنندگی آن است .
روكشهای تبدیل پذیر و تبدیل ناپذیر :
روكشها بسته به ماهیت خود معمولاً به حالت مایع بكار رفته وسپس به صورت یك فیلم جدید با درجه چسبندگی معین بر روی زمینه زیرین در می آیند . روكشها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند : تبدیل پذیر و تبدیل ناپذیر .
روكشهای تبدیل ناپذیر آنهایی هستند كه در طی فرآیند تشكیل فیلم در آنها برخی تغییرات شیمیائی اتفاق می افتد . تغییرات شیمیائی مزبور موجب تبدیل رنگپایه های پلیمری به یك شبكه سه بعدی می شوند . تغییرات فوق دائمی بوده و با حرارت و با اغلب حلالها نمی توان آن را به حالت اولیه برگرداند . شبكه شدن رنگپایه های پلیمری فوق ممكن است از طریق مكانیسم اكسیداسیون ( مثل روغنها با رنگهای الكیدی ) یا از طریق كاتالیزور ( مثل روكشها اوره ـ فرمالدئید ) و مواد پخت كنده آمینی ( مثل سیستهای اپوكسی ) و یا بطور ساده توسط پرتوهای UV انجام گیرد . در آینده همه انواع فیلمهای سخت مورد بحث قرار خواهند گرفت .
تشكیل فیل لاتكس :
روكشهای تبدیل ناپذیر آنهایی هستند كه تشكیل فیلم آنها بوسیله واكنشهای شیمیائی یا هر گونه تغییر دیگری انجام نمی گیرد بلكه آنها از طریق تبخیر حلال یا مایعی كه در آن پخش شده اند فیلم تشكیل می دهند و رنگپایه پلمیری را به صورت فیلم برروی زمینه بر جا می گذارد . تشكیل چنین فیلمهایی عموماً ماهیت پلاستیكهای گرما نرم را دارد . از لحاظ قدمت ، لاكهای نیتروسلولز مثالی از این روكشها هستند كه با تبخیر حلال فیلم تشكیل می دهند . هر چه حلال بیشتر گردد غلظت رزین افزایش می یابد . در این مورد برای اینكه فیلم ماهیت یكوانختی داشته باشد سازگاری حلال باقیمانده با رزین مهم است ( رزین نباید در محلول رسوب كند ) . به مرور زمان و با تبخیر حلال یك فیلم نازك سفت و غلظ تشكیل می گردد . اینكه چه موقعی فیلم حاصل به آخرین حد سختی خواهد رسید به تمایل حلال برای ماندن در فیلم بستگی دارد . تشكیل فیلمی هموژن با مدت خشك شدن مناسب مشروط به انتخاب صحیح حلال است . بعداً گفته خواهد شد كه حلالهای مختلف سرعتهای تبخیر و خواص حلالیتی متفاوتی دارند .

مفاهیم خاص دیگری در مورد تشكیل فیلم در رنگهای لاتكس می توان ملاحظه كرد . مكانیسم تشكیل فیلم توسط روكشهای امولسیونی ، با سیستمهای حلال مورد بحث در بالا كاملاً تفاوت دارد . یك لاتكس امولسیونی حاوی ذرات پلمیری كلوئیدی ( معمولاً در اندازه های كوچكتر از 5/0 میكرون ) است . كه توسط یك امولسیون كننده پوشیده می شوند تا ذرات با

یكدیگر جمع نشده و بهم نچسبد . به عبارت دیگر رنگهای پایه لاتكسی پایدار می شوند . همچنین ذرات با اندازه های فوق حركت بروانی از خود نشان می دهند . پس از بكاربردن بر روی رنگ لاتكس بر روی زمینه ، آب موجود شروع به تبخیر از فیلم مرطوب می كند . در نتیجه ذرات كلوئیدی پلیمر به مرور غلظ تر می شوند. سپس ذرات با یكدیگر تماس پیدا نموده و متراكم می شوند ، در این حالت كماكان مقداری آب موجود دارد كه یا باید تبخیر گردد و یا جذب خلل و فرج ، سطح زیرین شود . در نهایت ذرات كاملاً به یكدیگر چسبیده و به فیلمی به هم پیوسته و بدون حفره خالی تبدیل می شوند .

 

هر چند كه این فرایند در نگاه اول ساده به نظر می رسد ، ولی چندین عامل از به هم چسبیدن ذرات و تشكیل یك فیلم به هم پیوسته محافظ جلوگیری می كند . ابتدا باید خود پلیمر به اندازه كافی نرم بوده و دمای انتقال شیشه ای پایینی داشته باشد تا بتواند ذوب شود . بدین خاطر اكثر پلیمرهای پایه لاتكس به صورت كوپلیمر مورد استفاده قرار می گیرند كه معمولاً نرم تر از هموپلیمرهای مربوطه هستند ( این موضوع بعداً‌مورد بررسی قرار خواهند گرفت ) . همچنین امكان افزایش مواد در هم آمیزنده ( نرم كننده های موقت ) به فرمول بندی رنگ

وجود دارد . به علت اینكه آب بخار شود ، مواد در هم آمیزنده فوق اثر نرم كنندگی خود را بر روی ذرات پلمیری افزایش می دهند و در كار چسبیدن انها به یكدیگر را تسهیل می كند .
نكته مهم دیگر دمای كاربردی روكش های لاتكس می باشد . در صورت پایین بودن دما ممكن است ذرات كلوئیدی سخت تر از آن باشند كه به هم بچسبند. همچنین اگر تعدای از ذرات پلیمری لاتكس خیلی بزرگ باشند در تشكیل فیلم اشكال ایجاد می كنند .

بلاخره فرمول ویژه خود رنگ مهم است . وجود رنگ دانه زیاد در فرمول بندی رنگ در تشكیل فیلم پیوسته ، صاف ، و نرم مزاحمت ایجاد می كند . در واقع هر گونه نابرابری و عدم تناسب افزودنی ها در رنگ می تواند بر تشكیل فیلم لاتكس اثر گذارد .
فیلم رنگ چه ویژگی های باید داشته باشد ؟

كاربرد انواع روكش ها در موارد گوناگون خواص متنوعی از رنگ را مطرح می كند . به عنوان مثال رنگ هایی كه در قسمت بیرونی منازل به كار می روند . باید اساساً سرعت جذب و رفع رطوبت توسط چوب را كاهش دهند تا بدین ترتیب چوب عمر بیشتری داشته باشد . این امر از تورم و انقباض چوب ، و از خم شدن آن و تأثیراتی از این قبیل ممانعت می كند . یك رنگ برای قسمت خارجی خانه نه تنها باید فیلمی با قابلیت انعطاف خوب داشته باشد بلكه باید در شرایط محیطی انعطاف خود را حفظ كند . به عبارت دیگر رنگ باید در برابر از دست دادن

نرم كننده ها ، یا ترد و شكننده شدن در نتیجه اكسیداسیون فیلم ، مقاومت باشد . یك فیلم رنگ قسمت خارجی خانه باید قادر باشد خود را با انقباض و انبساط های معمولی زمینه فوق دهد .

از طرفی دیگر رنگهای كه برای روكش اتومبیل ها مورد استفاده قرار می گیرند باید ویژگی های دیگری داشته باشند . این روكش باید خیلی غیر قابل نفوذ باشد تا سطح آهن را از نفوذ اكسیژن وآب ( دوعامل تسریع كننده ای خوردگی) محافظت كند . همچنین فیلم باید سطح را از لحاظ الكتریكی عایق كند تا گالوانیزسیون و جریان الكتریكی مورد نیاز برای خوردگی كاهش یابد . آماده سازی سطح زمینه بسیار مهم است . در صورت تعمیر رنگ ماشین ، سطح ان باید از رنگ قبلی تمیز گشته و فلز آن لخت گردد . البته روكش های اتومبیل باید آهن زمینه در برابر برخورد با سنگریزه ها كار حفاظت را انجام دهد . ظاهر روكش نیز بسیار مهم است .رنگ باید قادر به حفظ ظاهر شفاف خود باشد و از پایداری فام خوبی برخوردار باشد . در مورد تجهیزات اصلی یك خط تولید ، سرعت خشك شدن محصول مهم است تا سرعت تولید حفظ گردد .

به طور كلی بیشتر فیلم های ایجاد شده توسط رنگ برای اینكه عمر سرویس دهی خوب داشته باشند باید تا حدودی سختی و انعطاف پذیری از خود نشان دهند . اگر رنگ پایه مصرف تنها یك هموپلیمر باشد دو خاصیت متفاوت فوق به خوبی مشاهده نخواهد شد . از این رو در خیلی از موارد كاربردی رنگ ، سیستم رنگ پایه مخلوط یعنی كوپلیمر ها یا ترپلیمرها ، مورد استفاده قرار می گیرند تا بین سختی و انعطاف پذیری فیلم هماهنگی بهتری حاصل شود .

رنگپایه ها :
رنگپایه اجزای پلمیری در فرمولبندی روكش هستند كه فیلم را حفظ می كنند . در حقیقت رنگپایه ذرات رنگدانه را در فیلم با یكدیگر نگه می دارد . چنانچه روكشی رنگدانه یا رنگدانه یار نداشته باشد در این صورت رنگپایه روكشی براق و شاید هم شفاف ایجاد می كند . همانطور كه در قسمتهای قبل گفته شد رنگپایه ها می توانند تبدیل پذیر ( قابل مقایسه با گرمای سختها ) یا تبدیل ناپذیر ( قابل مقایسه با گرما نرم ها ) باشند .

1- روغن های خشك :
روغن های خشك شونده :
به روغن های گفته می شود كه اسیدهای چرب آنان كه اغلب 18 گزینه هستند دارای بندهای دوگانه مجزا و مجاور هم بوده كه بنابراین زمان خشك سریعی داشته و به روغن های سخت نیز معروفند از روغن های خشك شونده می توان تانگ یا چوب چینی ، اتیسیكا ، بذرك و كوچك آب داده و ساردین ( یا ماهی ) را نام برد .

نوع اسید چرب تعدا كربن
ـ پلامتیك 16
ـاستئاریك 18
ـ اولئیك 18
ـ ربسی نولئیك 18
ـ لینولئیك 18
ـ لینولئیك 18
ـ لبسائیك 18

روغنهای نیمه خشك شونده
ـ پلاتیك 16
استئاریك 18
اولئیك 18
لینولئیك 18
روغنهای طبیعی به مدت صدها سال به عنوان تشكیل دهنده فیلم و رنگپایه در ساخت رنگ مصرف می شدند . روغنهای خشك كن ، روغنهای گیاهی یا روغن ماهی هستند .
در تری گلیسریدهای فوق اسیدهای چرب اشباع شده ، اشباع نشده و پلی اشباع نشده وجود دارند . مثالهایی از انواع این اسیدها چرب عبارتند از :
كاپریلیك اسید
كاپریك اسید
لائوریك اسید
مایرنتیك اسید
پالمیتیك اسید
استئاریك اسید
روغنهای تری گلیسیردی كه اسیدهای چرب اشباع شده زیاد دارند به هنگام قرارگیری در معرض هوا فیلم تشكیل نمی دهند و روغنهای خشك نشونده نلمیده می شوند . این روغنها در رنگها فقط به صورت مخلوط با روغنهای خشك كن مصرف می شوند . اسیدهای چرب اشباع نشده ، مخصوصاً پلی اشباع نشده ، به تنهایی عمل خشك كردن روغن را انجام داده و فیلم تشكیل می دهند ( اسید چرب پلی نشده اسیدی است كه بیش از یك پیوند اشباع نشده دارد). روغنهای خشك كن از طریق تشكیل پیوندهای عرضی اكسیداسیون در بین اجزاء پلی اشباع نشده انواع ملكولهای تری گلیسرید ، فیلم تشكیل می دهند .

روغنهای خشك كننده به خاطر دارا بودن ساختار متفاوت فیلمهائی با خواص متفاوت تشكیل می دهند . روغن بذرك ، روغن تونگ ، روغن درخت گردوی آمریكایی ، و روغن ماهی مثالهایی از روغنهای خشك شونده هستند كه مصرف عام دارند ، وقتی كه یك خشك كن ( معمولاً صابون كبالت ، منگنز یا سرب ) به این روغنها افزوده می شود و در مقابل هوا قرار می گیرند به سرعت فیلم تشكیل می دهند .

2ـ رنگپایه های اولئورزینی :
این رنگپایه ها در ساخت جلاها بكار می روند و از پخت نمودن میزان معینی از روغن طبیعی خشك شونده با مقدار معینی از رزین در یك راكتور بزرگ بدست می آیند . فرآیند پخت جرم مولكولی را افزایش داده و مجب سازگاری روغن و رزین می گردد . بین روغن و رزین نوعی كوپلیمر تشكیل می شود . در ضمن این محصول در یك حلال رقیق و آبكی قابل حل خواهد شد . پس از فرآیند پخت ، محصول اولئورزینی توسط یك حلال رقیق می گردد . )

ـ طول روغن : بسیاری از خواص نهایی جلا با نسبت روغن به رزین تعیین می گردد . اگر نسبت روغن به رزین بالا باشد سرعت خشك شدن كند شده نرمی بیشتر می شود ، انعطاف پذیری بالا رفته و درخشندگی كاهش می یابد . چنانچه نسبت روغن به رزین كم باشد سرعت خشك شدن ،‌سفتی و نیز درخشندگی افزایش می یابد .
ـ انواع رزینها : در ساخت جلاهای اولئورزینی انواع گوناگونی از رزینها مورد استفاده قرار می گیرند . این رزینها عبارتند از :

ـ رزینهای پلی ترین .
ـ رزینهای پترولیوم
ـ رزینهای كومارن ایندن
ـ كلوفانهای صمغ

ـ كلوفانهای چوب
ـ كلوفانهای روغن تال
ـ كلوفانهای صابونی
ـ استرهای كلوفانی
ـ رزینهای فنولیك نوالاك
ـ رزینهای فنولیك بهبود یافته باكلوفان
3ـ آلكیدرزینها :
این رزینها از واكنش یك اسید چند ظرفیتی با یك پلی ال و یك اسید چرب یك ظرفیتی ( یا روغن ) بدست می آیند . كلمه آلكید از دو بخش ‹‹ ال ›› یعنی الكل و ‹‹ كیده ›› كه از اسید گرفته شده تشكیل گردیده است .

معمولترین مثال برای آلكید رزین واكنش پلیمریزاسیون تراكمی گلیسرین ، انیدرید فتالیك واسید چرب میباشد . گلیسرین با سه گروه هیدروكسیل سه عاملی و انیدرید فتالیك دو عاملی شناخته می شوند . لذا واكنش پلیمریزاسیون تراكمی این دو ماده قبل از كامل شدن واكنش تراكمی می تواند ژل شود . ولی با افزایش یك اسید چرب یك ظرفیتی ، تشكیل پلیمری تقریباً خطی امكانپذیر می گردد . چنانچه میزان اسید چرب كافی باشد پلیمر فوق در حلالهای آلیفاتیك قابل حل می گردد . هر چند كه در تولید آلكید رزینها انیدرید فتالیك به عنوان اسید چند ظرفیتی از بقیه اسیدها رایج تر است اما اسیدهای زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرند

.
ـ ایزوفتالیك اسید
ـ ترفتالیك
ـ تری ملتیك انیدرید
ـ مالئیك انیدرید

عیب كاربرد الكیدها آن است كه فیلم آنها فاقد مقاومت شیمیائی است . الكیدها و پلی استرهای اصلاح شده ، نمی تواند مقاومت قلیایی بالایی داشته باشند ( از طریق هیدرولیز تجزیه می شوند ) . آلكیدهای رایج بسته به حلالهای آلی كه دارند ممكن است مسائل آلودگی محیط زیست نیز ایجاد كنند .
4ـ اكریلیكها :

این گروه رنگپایه از سال 1950 خیلی رایج شده است . یكی از دلایل كاربرد زیاد آنها شفافیت ذاتی ، پایداری و مقاومت در برابر زرد شدن می باشد . اكریلیكها هم در روكشهای پایه حلالی و هم در رنگهای لاتكس مقبولیت زیادی كسب كرده اند . پلیمرهای اكریلیك یكی از پر مصرف ترین رنگپایه ها در صنعت روكش هستند .
5ـ رزینهای وینیل :

در صنعت روكش معمولاً رزینهای وینیلی اشاره به پلی وینیل استات و پلی وینیل كلراید دارند . امروزه پلی وینیل استات در رنگهای لاتكس داخلی و بیرونی كاربرد زیادی دارد . اغلب هموپلیمرهای وینیل استات كه از طریق فرآیند امولسیون پلیمریزه می گردند به تنهایی قادر به مجتمع نمون ذرات كلوئیدی لاتكس در دماهای معمولی در یك فیلم پیوسته نیستند . از این رو اكثر امولسیونهای پلی وینیل استات را كه در صنعت رنگ مصرف می شوند با منومر نرم كننده دیگری مانند دی بوتیل مالئات ، 2ـ اتیل هگزیل اكریلات ، 8ـ بوتیل اكریلات ، دی بوتیل فومارات ، ایزو دودسیل اكریلات ، یا اتیل الكریلات صورت كوپلیمر در می آروند . كوپلیمر های وینیل استات ـ اتلین نیز كه با پلیمریزاسیون تحت فشار تولید می شوند در رنگها مصرف می شوند .

6ـ رنگپایه استایرن ـ بوتادی ان :
این پلیمرها در مواردی مثل رنگهای لاتكس داخل خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند . منومر اصلی ‹‹ استایرن ›› می تواند بوسیله فرایند محلول ، امولسیون یا سوسپانسیون پلمیزه شود . درست همانند سایر پلمیرهایی كه قبلاً توضیح داده شدند ( PMMA,PVAC, PVC ) . هموپلیمرهای استایرن به سختی قادر به تشكیل یك فیلم پیوسته از یك لاتكس هستند .
7ـ رزینهای پلی اورتان :

بسیاری از جلاها بر پایه این رزینها قرار دارند چون از لحاظ خصوصیات چقرمه اند ، قابلیت انعطاف دارند ، مقاومت زیاد در برابر خوردگی دارند ، به فیلم چسبندگی خوبی می دهند و در ضمن توانایی سفت شدن در حرارت بالا را دارند .

نوع تغییر یافته با روغن:
این نوع جلاها بر پایه پلی اورتان اصلاح شده با الكید قرار دارند . اینگونه سیستمها را اغلب ‹‹ پلی اورتان ـ آلكیدها ›› یا به طور ساده تر ‹‹ اورآلكید ›› نیز می نامند .
پری پلمیرهای پخت شونده با رطوبت :

اینها سیستمهای پلی اورتن تك بسته ای هستند كه وقتی در معرض رطوبت موجود در هوا قرار می گیرند پخت می شوند .
ایزوسیاناتهای بلوكه شده :
در این سیستم ، یك پلی ال در سیستمی بسته با دی ایزوسیاناتی مثل TDIواكنش می دهد تا محصول افزایش با ایزوسیانات تشكیل شود .
8 ـ پخت های كه رطوبت كاتالیست آنهاست :

این فرآیند شبیه سیستم تك بسته ای قابل پخت با رطوبت است كه قبلاً توضیح داده شد ، با این تفاوت كه در این سیستم یك كاتالیزور آمین نوع سوم مثل N و –N دی متیل اتانل آمین را درست قبل از استفاده افزوده می شود تا زمان پخت كوتاهتر شده و دانسیته پیوندهای عرضی افزایش یابد و مقاومت شیمیائی فیلم بهتر گردد .
9ـ سیستم های دو جزئی :

این سیستم ها ، سیستم پلی اورتان دو بسته ای می باشند . یكی از بسته ها حاوی ایزوسیانات با فراریت كم می باشد كه ممكن است پلی ایزوسیان اورات باشد .
10ـ رزین های اپوكسی :

تقریباً نصف رزینهای اپوكسی تولید شده در امریكا در صنعت روكش مصرف می گردد . دلائل كاربرد زیاد رزین های اپوكسی ، مقاومت شیمیائی زیاد ، استحكام چسبندگی زیاد فیلم آنها و توانائی چقرمه شدن در عین انعطاف پذیری می باشد .
11ـ آمینورزینها :
این اصطلاح عموماً برای رزین های اوره ـ فرمالدئید ( U F ) و ملامین فرمالدئید ( MF ) به كار می رود كه در صنعت روكش به عنوان رنگ پایه مورد استفاده قرار می گیرند . یكی از كاربردهای معمول این روكش ها در ظروف آشپزخانه و كابینت های فلزی ، قطعات فلزی و غیر می باشد .

12ـ رنگپایه های سلولزی :
این رنگ پایه ها اساساً در لاك ها مورد استفاده قرار می گیرند . علت مصرف آنها برای این منظور آن است كه كلیه مزایای یك لاك را مثل سرعت خشك شدن در دمای معمولی و عمر نامحدود نشان می دهند .
حلالها :
1ـ مقدّمه :
یكی دیگر از مهمترین اجزائی فرمولبندی رنگها وروكشها حلالها می باشند . حلال محمل سیالی است كه رنگپایه را در خود حل نموده و امكان تشكیل فیلمی مرطوب از رنگ پایه را بر روی سطح زمینه فراهم می كند ، سپس حلال تبخیر می شود و فیلم جامد محافظ را باقی می گذارد . در مورد روكش های تبدیل ناپذیر ، تشكیل فیلم منحصراً به تبخیر حلال بستگی دارد . البته در مورد روكش های تبدیل پذیر نیز حلالها به منظور اعمال رنگپایه بر روی سطح به كار می روند ؛ در هر حال فراریت حلال در اینجا یكی از شرایط ضروری جهت ایجاد یك فیلم سخت و محافظ و مفید می باشد .

2ـ خواص مهم :
شش خاصیت مهم زیرپارامتهای هستند كه باید در انخاب یك حلال مد نظر قرار گیرند .
1- حلالیت
2- فراریت
3- بو
4- سمی بودن
5- آتشگیری
6- قیمت
ساختمان شیمیائی یك حلال قدرت انحلال رزین انتخابی را تعیین می كند .
3ـ حلالهای هیدروكربنی :

این گروه معمولترین حلالهایی هستند كه در رنگها به كار برده می شوند . حلالهای هیدروكربنی سه دسته از تركیبات را شامل می شوند : پارافین ها ، نفتنها و آروماتیك ها . اغلب حلالهای H.C ( هیدروكربنی ) كه امروزه در صنعت رنگ سازی به كار می روند ماهیتاً آلیفاتیك هستند كه معمولاً نرمال پارافین ها و ایزوپارافین ها را شامل می شوند . بعضی از حلالهای H .C نیز كسری از نفتنها ( پارافین های حلقوی ) و آروماتیك ها را دارند كه قدرت حلالیت آنها را بهبود می بخشد ، ولی مسئله بو را زیاد می كنند .
4ـ حلالهای آروماتیك :
این حلالها اساساً حاوی اجزای آروماتیك مانند تولوئن و زایلن هستند . معمولاً این حلالها به صورت مخلوط با سایر حلالها مورد استفاده قرار می گیرند .

5ـ حلالهای استری :
این حلالها معمولاً بوی شیرین و مطبوع دارند ، مانند متیل استات ، اتیل استات و بوتیل استات . این حلالها معمولاً به انحلال رنگ پایه های مانند استات سولز كمك می كنند .
6ـ كیتونها :
این حلالها از قدرت حلالیت قوی تری برخوردارند . مثالهایی از این گروه می تواند متیل كتون (MEK ) ، متیل ایزوبوتیل كتون (MIBK ) واستن باشد .
7ـ الكلها :
این حلالها معمولاً در مخلوطهای حلالی مشترك بكار می روند ، متانول ( الكل چوب ) فرارترین آنهاست ( برای بسیاری از كاربردهای رنگ بسیار سمی و فرار است ) . وقتی این حلال با نیتروسلولز بكار می رود قدرت حلالیت خوبی نشان می دهد .
8ـ ترپن ها :
مصرف این حلایها به خاطر گران تر بودن رو به كاهش است . این حلالها اغلب از چوب درخت كاج بدست می آیند .

رنگدانه ها
1ـ مقدمه :
رنگدانه به منظور ایجاد رنگ مطلوب به امیزه افزوده می شود . رنگدانه های سفید با انعكاس تمام طول موجهای نور مرئی ظاهر سفیدی به آمیزه می بخشند . رنگدانه های سیاه تمامی طول موجها را بطور یكسان جذب می كنند . از طرف دیگر یك رنگدانه خاص ، از طریق جذب انتخابی و انعكس مقاومت طیف نور مرئی رنگ مطلوب را ایجاد می كند .
2ـ رنگدانه های سفید :

این رنگ دانه ها بدون رنگ هستند ، به عبارت دیگر هیچ طول موجی از نور را جذب نمی كنند . در حقیقت وقتی خیلی از ذرات این رنگدانه ها برای تشكیل یك ماده جامد با هم مخلوط می شوند و توده ای هموژن درست می كنند ، باید حالت روشن داشته باشند نه سفید . رنگ سفید ناشی از انعكاس نور و نفوذ نور منعكس شده به سطح تماس ذرات با زمینه پلمیری می باشد . هر چه ذرات كوچكتر باشند و بین ضریبهای شكست ذرات رنگدانه و زمینه پلمیری اختلاف بیشتری باشد شئی سفیدتر به نظر می آید .

3ـ رنگدانه های سیاه :
این رنگ دانه ها تمامی طول موجهای نور مرئی را جذب می كنند . معمولترین رنگدانه سیاهی كه مصرف می شود دوده است . البته از لحاظ پخش شوندگی یكی از مشكل ترین رنگدانه ها می باشد .

4ـ رنگدانه قرمز ( طول موج nm610ـ700 ) :
اكسید آهن قرمز شاید معمولترین رنگدانه قرمز معدنی باشد كه در رنگها مصرف می شود ، چون این رنگدانه معدنی پایداری حرارتی و نوری عالی نشان می دهد . ولی به خاطر داشتن وزن مخصوص نسبتاً بالا مسئله ته نشین شدن را دارد .
5ـ رنگدانه نارنجی ( طول موج nm610 ـ590) :
رنگدانه های نارنجی معدنی نیز مانند رنگدانه های قرمز معدنی ، پایداری نور بهتری دارند و به همین دلیل مصرف می شوند . این نوع رنگدانه های معدنی عبارتند از : نارنجی كروم و نارنجی مولیبدات ( مخلوطی از كرومات سرب ، مولبیدات سرب و سولفات سرب ) . عیب عمده این رنگدانه ها سمی بودن بسیار زیاد آنهاست كه مصرف آنها را محدود می كند .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود رابطه هوش معنوی کارکنان سازمان با مهارت ارتباطی بین فردی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود رابطه هوش معنوی کارکنان سازمان با مهارت ارتباطی بین فردی با word دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود رابطه هوش معنوی کارکنان سازمان با مهارت ارتباطی بین فردی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود رابطه هوش معنوی کارکنان سازمان با مهارت ارتباطی بین فردی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود رابطه هوش معنوی کارکنان سازمان با مهارت ارتباطی بین فردی با word :

سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : دومين کنفرانس بين المللي پژوهش هاي نوين در مديريت، اقتصاد و حسابداري

تعداد صفحات : 7

چکیده مقاله:

هدف از این تحقیق، بررسی رابطه بین هوش معنوی با مهارت ارتباطی بین فردی کارکنان سازمان صنایع میباشد. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه کارکنان رسمی و شرکتی شاغل در سازمان صنایع میباشد که تعداد آنها 0022 نفر می باشد. از این تعدادو با استفاده از فرمول کوکران حجم نمونه ای برابر با 330 نفر انتخاب شد. ابزار جمع آوری داده ها شامل پرسشنامه میباشد که برای سنجش هوش معنوی از پرسشنامه استاندارد کینگ و برای سنجش مهارت های ارتباطی بین فردی از پرسشنامه استاندارد گراهام استفاده شده است. تجزیه و تحلیل دادههای حاصل از پرسشنامه، با استفاده از نرم افزار آماری SPSS ، در دو سطح آمار توصیفی و استنباطی، نشان داد که : بین هوش معنوی و مهارت ارتباطی بین فردی ارتباط معناداری وجود دارد

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تاثیر 12 هفته تمرینات یوگا بر توجه انتخابی و زمان واکنش در کودکان دارای ADHD با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تاثیر 12 هفته تمرینات یوگا بر توجه انتخابی و زمان واکنش در کودکان دارای ADHD با word دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تاثیر 12 هفته تمرینات یوگا بر توجه انتخابی و زمان واکنش در کودکان دارای ADHD با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تاثیر 12 هفته تمرینات یوگا بر توجه انتخابی و زمان واکنش در کودکان دارای ADHD با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تاثیر 12 هفته تمرینات یوگا بر توجه انتخابی و زمان واکنش در کودکان دارای ADHD با word :

سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : اولين همايش ملي دستاوردهاي نوين تربيت بدني و ورزش

تعداد صفحات : 14

چکیده مقاله:

هدف این تحقیق، بررسی تأثیر 12 هفته تمرینات یوگا بر توجه انتخابی و زمان واکنش در کودکان دارای اختلال نقص توجه – بیش فعالی است. جامعه آماری، کلیه مراجعان پسر و دختر شش تا 10 ساله بودند که در شش ماهه دوم سال 1391، با تشخیص اولیه اختلال نقص توجه – بیش فعالی به مرکز درمانگاهی مشاوره و روان شناختی شناخت شهر اصفهان معرفی شده بودند نمونه آماری شامل 26 کودک (20 سال و شش دختر) دارای اختلال نقص توجه – بیش فعالی (نوع ترکیبی) با میانگین سنی 1/18 ± 7/23 بعد چه به صورت در دسترس و هدفمند انتخاب و به طور تصادفی به دو گروه کنترل و تجربی تقسیم شدند. تحقیق از نوع نیمه تجربی است و طرح تحقیق پیش آزمون – پس سازمان و گروه کنترل بود. چهار ماه در دفتر سازمان نیز آزمون پیگیری گرفته شد ابزارهای این پژوهش، پرسش نامه کانرز (فر کوتاه والد و معلم) برای تشخیص اختلال نقص توجه – بیش فعالی، آزمون هوش تجدیدنظر شده و کسلر برای تعیین ضریب هوشی و دستگاه سنجش کارکردهای شناختی – حرکتی بود. پس از جمع آوری داده های خام، از روش آزمون تی مستقل و تحلیل واریانس بین گروهی با اندازه های مکرر ( a=0/05) استفاده شد. یافته ها: نتایج نشان داد که یک بار برنامه تمرینی یوگا بر بهبود توجه انتخابی است و زمان واکنش مارس بوده است. نتیجه اینکه از تمرین های یوگا می توان برای بهبود نشانه های توجه انتخابی و زمان واکنش در مدارس و مراکز درمانی استفاده کرد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله توسعه پایدار در گردشگری روستایی با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله توسعه پایدار در گردشگری روستایی با word دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله توسعه پایدار در گردشگری روستایی با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله توسعه پایدار در گردشگری روستایی با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله توسعه پایدار در گردشگری روستایی با word :

سال انتشار: 1393
محل انتشار: اولین همایش ملی افقهای نوین در توانمند سازی و توسعه پایدار معماری، عمران، گردشگری، انرژی و محیط زیست شهری و روستایی
تعداد صفحات: 10
نویسنده(ها):
فرشته پاشائی کمالی – عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه
میترا هنرجو – عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه

چکیده:
بسیاری ازکشورها صنعت گردشگری را به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت دردنیا و صنعتی پویا به عنوان منبع اصلی درآمد اشتغال زایی رشد بخش خصوصی و توسعه ساختارزیربنایی میدانند توریسم روستایی یکی اززیرمجموعه های صنعت گردشگری با هدف توسعه پایدار جوامع محلی درنواحی روستایی بعنوان ابزاری جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی و یکی ازمهمترین مشاغل مدرن درمناطق روستایی تجسم یافته است که باتاثیرگذاری درسه بعدپایداری اقتصادی اجتماعی و محیطی ضمن جلب مشارکت جامعه محلی درتوسعه اقتصادملی با پتانسیل حفظ و حمایت ازمنابع طبعی یو محیط زیست باعث پایداری محیط یو گامی جهت کاهش فقرباتوسعه مراکز اشتغال کوچک افزایش و تغییرشکل منابع درمعرض خطر به سمت منابع پربازده و همراه با سودمندی و توزیع درآمد برمی دارد و نیز باعث کارآفرینی و جلوگیری ازمهاجرت ارتباطات بیشتر روستائیان با سایرجوامع و فرهنگهای متنوع و شناساندن هویت محلی و رفاه و نهایتا ایجادتوسعه پایدارروستایی میگردد دراین مقاله علاوه برتعریف مفاهیم توریسم روستایی و توسعه پایدار به بررسی نقش گردشگری روستایی به عنوان یکی ازراهکارهای توسعه پایدارپرداخته میشود

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله Quasi Zدرsource Inverter for Photovoltaic System Connected to Single Phase AC Grid با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله Quasi Zدرsource Inverter for Photovoltaic System Connected to Single Phase AC Grid با word دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله Quasi Zدرsource Inverter for Photovoltaic System Connected to Single Phase AC Grid با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله Quasi Zدرsource Inverter for Photovoltaic System Connected to Single Phase AC Grid با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله Quasi Zدرsource Inverter for Photovoltaic System Connected to Single Phase AC Grid با word :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: اولین کنفرانس بین المللی الکترونیک قدرت و سیستم های درایو

تعداد صفحات: 5

نویسنده(ها):

Shahparasti – Power Electronic and Protection Laboratory (PEP Lab.), Faculty of Electrical and Computer Engineering Tarbiat Modares University,
Sadeghi Larijani – Power Electronic and Protection Laboratory (PEP Lab.), Faculty of Electrical and Computer Engineering Tarbiat Modares University,
Fatemi – Power Electronic and Protection Laboratory (PEP Lab.), Faculty of Electrical and Computer Engineering Tarbiat Modares University,
Yazdian Varjani – Power Electronic and Protection Laboratory (PEP Lab.), Faculty of Electrical and Computer Engineering Tarbiat Modares University,

چکیده:

A novel photovoltaic system based on quasi Z-source inverter (qZSI) which is connected to a single phase grid is proposed in this paper. Quasi Z-source inverter is a recently developed topology derived from Z-source inverter (ZSI). qZSI is a one-stage power conditioner that employs a capacitor-inductor network for connecting inverter to photovoltaic module. By means of controlling shoot-through duty cycle, the objective of tracking maximum power point can be accomplished. In comparison with ZSI, qZSI benefits some prominent privileges such as lower component ratings and source constant dc current. In this paper, through introducing an appropriate control structure, qZSI is used for connecting photovoltaic system to single phase grid. In the control structure, maximum power with unit power factor and low THD current is delivered to grid by controlling modulation index via PIS controller. Presuming voltage stabilization, the amount of power delivered to grid is regulated through the use of controller of qZSI capacitor voltage. qZSI is also utilized to control the shoot-through duty cycle in order to achieve maximum power point tracking (MPPT). Simulation results are provided to demonstrate the competence of the system.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود تخمین تابع تقاضای گاز طبیعی در بخش صنعت کشور با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تخمین تابع تقاضای گاز طبیعی در بخش صنعت کشور با word دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تخمین تابع تقاضای گاز طبیعی در بخش صنعت کشور با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تخمین تابع تقاضای گاز طبیعی در بخش صنعت کشور با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تخمین تابع تقاضای گاز طبیعی در بخش صنعت کشور با word :

سال انتشار : 1395

نام کنفرانس یا همایش : کنفرانس بين المللي مهندسي صنايع و مديريت

تعداد صفحات : 8

چکیده مقاله:

در این تحقیق به بررسی تحلیل موضوع جانشینی گاز طبیعی به جای فرآورده های نفتی و برق در ایران در بخش صنعت از طریق مدلسازی تابع تقاضا پرداخته شده است. ابتدا مدل تقاضای گاز در بخش صنعت با استفاده از داده های دوره زمانی 1367-1391 تخمین زده شده و سپس آزمونهای فروض کلاسیک بر روی مدل اجرا شده است، در نهایت بعد از تخمین نهایی مدل، کششهای قیمتی و متقاطع به دست آمده و مورد تحلیل قرار گرفته اند. کششهای قیمتی متقاطع نشان دهنده رابطه مکملی بین گاز و فراورده های نفتی و برق بوده و موید این موضوع است که می توان از این ابزار برای کنترل میزان مصرف گاز در بخش صنعت بهره برد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله بررسی عناصر معدنی کتیرای گون سفید( Astragalus gossypinusدر منطقه غرب استان اصفهان با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله بررسی عناصر معدنی کتیرای گون سفید( Astragalus gossypinusدر منطقه غرب استان اصفهان با word دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بررسی عناصر معدنی کتیرای گون سفید( Astragalus gossypinusدر منطقه غرب استان اصفهان با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله بررسی عناصر معدنی کتیرای گون سفید( Astragalus gossypinusدر منطقه غرب استان اصفهان با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله بررسی عناصر معدنی کتیرای گون سفید( Astragalus gossypinusدر منطقه غرب استان اصفهان با word :

سال انتشار: 1387

محل انتشار: هجدهمین کنگره ملی علوم و صنایع غذایی

تعداد صفحات: 5

نویسنده(ها):

پریسا قمشی – اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم و صنایع غذا
محمدرضا وهابی – اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم و صنایع غذا
محمد فضیلتی – اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم و صنایع غذا
حسین زینلی – اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم و صنایع غذا

چکیده:

صمغ کتیرا از مهم ترین صمغ های گیاهی است که از ساقه گون سفید گرفته می شود. ایران مهم ترین تولید کننده کتیرا است. این صمغ در تجارت جهانی صنایع غذایی، داروسازی، چسب ها، کاغذسازی، نساجی و دیگر صنایع دارای اهمیت زیادی است. ساختمان شیمیایی کتیرا شامل مخلوطی از پلیدر شش مکان (A.gossypinus) ساکاریدهای بسیار پیچیده به همراه عناصر معدنی است. در این تحقیق وضعیت عناصر معدنی موجود در کتیرای سفیدمرتعی در غرب استان اصفهان به روش فلیم فتومتری و اسپکتروفتومتریک مورد بررسی قرار گرفت.نتایج نشان داد که تنوع قابل ملاحظه ای بین عناصر غذایی اندازه گیری شده موجود در صمغ کتیرا در مناطق مختلف وجود دارد. که علت آن می تواند به شرایط محیطی آن منطقه مربوط باشد. همچنین نتایج نشان داد که میزان ازت در صمغ در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی پایین است

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان با word دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان با word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان با word :

دانلود مقاله ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان با word که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1389 در شیلات از صفحه 27 تا 38 منتشر شده است.
نام: ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل آلای رنگین کمان
این مقاله دارای 12 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بهای تمام شده
مقاله تصمیم گیری
مقاله سیستم حسابداری
مقاله قزل آلای رنگین کمان
مقاله مدیریت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرقان دوست حقیقی كامبیز
جناب آقای / سرکار خانم: هدایتی فرد مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوی احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
وجود اطلاعات بهای تمام شده ماهیان پرورشی برای استفاده مدیریت در امر تصمیم گیری، ضروری و حیاتی می باشد. تامین اطلاعات مورد نیاز یاد شده مستلزم استقرار یک سیستم حسابداری بهای تمام شده متناسب است. هدف پژوهش حاضر، ارایه الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل الای رنگین کمان می باشد، تا از ان طریق اطلاعات مورد نیاز مدیریت مزارع پرورش ماهی بیش از پیش فراهم گردد. گرداوری اطلاعات از طریق روش کتابخانه ای و میدانی بوده، که با مطالعه و بررسی فرایند پرورش ماهی قزل الا و با توجه به مبانی نظری حسابداری، الگوی بهای تمام شده محصول یاد شده ارایه گردیده است. به منظور تایید الگوی پیشنهادی و یافته های پژوهش از روش ازمون دلفی استفاده و نتایج در معرض قضاوت کارشناسان و متخصصین قرار گرفته است. جهت گرداوری نظرات کارشناسان و متخصصین از فرم نظرخواهی متناسب استفاده شده و تکمیل ان تا دستیابی به توافق عام ادامه یافته است. در نهایت الگوی مناسب بهای تمام شده برای مزارع پرورش قزل الای رنگین کمان ارایه شده است.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله ایزو ISO) 120) با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله ایزو ISO) 120) با word دارای 121 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله ایزو ISO) 120) با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود مقاله ایزو ISO) 120) با word

فصل اول: تعاریف و اصطلاحات

1- ایزو (ISO)

2- ISO

3- فرآیند

4- فرآورده

5- مشتری

6- تامین کننده

7- کیفیت

8- سیستم

9-استاندارد

10- تطابق

11- بازرسی

12- خود بازرسی

13- خط مشی کیفیت

14- مدیریت کیفیت

15- کنترل کیفیت

16- تضمین کیفیت

17- نظام کیفیت

18- اقدام اصلاحی

19- رفع عدم تطابق

20- ادله معتبر

21- برنامه کیفیت

22- ممیزی کیفیت

مرور مطالعاتی

فصل دوم:   سیستم ایزو در ایران

سابقه ایزو

چطور باید شرکت در راه ایزو قدم بردارد؟

تعریف های عمومی بر اساس استاندارد ISO

کیفیت(Quality)

جوهره(entity)

فرآیند(Process)

رویه(Procedure)

فرآورده(Product)

خدمت(Service)

ارایه خدمت(service delivery)

سازمان (Organization)

ساختار سازمانی (Organizational Structure)

مشتری(Custromer)

تامین کننده (Supplier)

تعریف واژه های مربوط به کیفیت بر اساس استانداردISO

فصل سوم: برنامه کیفیت(Quality Plan)و بندهای استاندارد ایزو 9000 ایران

برنامه کیفیت(Quality Plan)

فصل چهارم: مستند سازی

توضیحاتی در مورد مستند سازی

عناصر تشکیل دهنده استاندارد ایزو9000

مراحل مستند سازی روشهای اجرایی

برآورد هزینه های اجرایی ISO

فصل پنجم:  پیاده سازی بند های مطروحه در کارخانه آزمایش;

معرفی شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش;

توضیحات مختصری درباره قسمت تولید کارخانه

بازرسی و آزمایش;

طراحی سیستمهای آزمایش;

بازرسی و آزمایش به هنگام دریافت

بازرسی و آزمایش در حین فرایند

روش اجرایی بازرسی قطعات در حین ساخت

مسئولیتها

تعاریف

مورد بازرسی

کنترل محصول نامنطبق

نحوه ثبت سوابق

تایید کارت شناسایی

اولین قطعه تولیدی

بازرسی زنبه ای قطعات تولیدی

تشریح ملزومات بند 11/4 ( تجهیزات بازرسی،اندازه گیری و آزمون )

نیازمندیها

خرید تجهیزات جدید

نگهداری و تعمیرات و کالیبراسیون

آموزش بکارگیری و نگهداری و تعمیرات تجهیزات آزمایش;

کالیبراسیون تجهیزات

وضعیت کالیبراسیون

سوابق کالیبراسیون

تاثیر شرایط محیطی روی اندازه گیریها

جابجایی و کنترل تجهیزات اندازه گیری

تعمیر ابزار و تجهیزات اندازه گیری،بازرسی و آزمون

برنامه ریزی زمانبندی کالیبراسیون

استانداردها و مراجع

ابزارهای خارج از دقت

منابع

فصل اول: تعاریف و اصطلاحات

بمنظور آشنایی هر چه بیشتر با سری استانداردهای ایزو 9000 برخی از تعاریف آن اصلی که در این تحقیق بکار رفته است به شرح زیر ارائه می‌گردد

1- ایزو (ISO)

ایزو مخفف سازمان بین المللی استاندارد می‌باشد که وظیفه تدوین استاندارد های اساسی در زمینه‌های مختلف و در سطح بین‌المللی را به عمده دارد اینگونه استاندارد ها ارزش جهانی داشته که بعضی از کشورهای عضو سازمان بین‌المللی استاندارد ،‌استانداردهای تدوین شده را مستقیماً به عنوان استاندارد ملی یا استاندارد‌های مشترک پذیرفته‌اند و برخی دیگر آنرا با تغییراتی به عنوان استاندارد ملی خود برگزیده‌اند

2- ISO

عدم وجود اطمینان کافی از کیفیت و خدمات برای خریداران و فروشندگان زمینه را فراهم نمود تا قوانین و روشهایی تدوین گردد که این عدم اطمینان از سطح کیفی محصولات و خدمات کاهش یابد. این وظیفه مهم را سازمان بین‌المللی استاندارد به عهده گرفت و با بهره گیری از استانداردها و تجارب موجود و همچنین مشارکت کارشناسان و متخصصان کشورهای عضو اقدام به تدوین استانداردهایی تحت عنوان سیستم‌های کیفی نمود که این استاندارد به سری 9000  معروف هستند بطور کلی استاندارد های سری 9000 از شش استاندارد تشکیل شده است که یک استاندارد در مورد واژه‌ها و دو استاندارد راهنما برای بکارگیری مدلهای تضمین کیفیت و سه مدل تضمین کیفیت می‌باشد که هر کدام بطور مختصر زیر تعریف می‌‌گردند

1) مدل استاندارد

این استاندارد در برگیرنده ضروریات در کل ساختار یک سازمان برای تضمین کیفیت در تمامی مراحل شامل طراحی، توسعه، تولید، نصب، تاسیسات و خدمات می‌باشد

2- مدل استاندارد

این استاندارد در برگیرنده ضروریات برای تضمین کیفیت فقط در بخش تولید و نصب می‌باشد در این استاندارد توانایی واحد تولیدی یا شرکت خدماتی فقط در بخش تولید و تاسیسات مورد ارزیابی و تطبیق قرار می‌گیرد

3- مدل استاندارد

این استاندارد در برگیرنده نیازها برای تضمین کیفیت در بازرسی و آزمون نهایی است در این استاندارد توانایی واحد تولیدی یا شرکت خدماتی در بازرسی و آزمون نهایی مورد ارزشیابی و تطبیق قرار می‌گیرد بنابراین شرکتها و موسسات تولیدی و خدماتی می‌توانند بنا به ضرورت و نیاز سازمان خود یکی از سه مدل فوق را جهت اجرای استاندارد جهانی انتخاب و پس از اجرا از سازمان معتبر جهانی درخواست گواهینامه نمایند . بدیهی است که مدل 9001 بخاطر اینکه تمامی واحدها و بخشهای تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد نسبت به دو مدل دیگر از اعتبار بیشتری برخوردار است

4-مدل استاندراد

این استاندارد بین‌المللی یک مجموعه ثابتی از عناصر را توصیف می‌کند که به وسیله آن می‌توان سیستم‌های مدیریت کیفیت را توسعه داده و اجرا نمود انتخاب عناصر مناسبی که در این استاندارد بین‌المللی گنجانده شده و حدود پذیرش و کاربرد این عناصر توسط یک شرکت، بستگی به عوامل مانند بازار مورد نظر ماهیت فرآورده، فرآیندهای تولید ونیازهای مشتری دارد در نتیجه در این گروه از استاندارد ها به روشهای آماری تعیین نیاز مشتریان ،‌تعیین مسئولیت‌های کارکردی بخش‌ها در این رابطه و اهمیت تعیین سود وزیانهای بالقوه که متوجه سازمان اسب تاکید می‌گردد

3- فرآیند

مجموعه‌ای از منابع و فعالیتهای مرتبط که ورودی‌ها را به خروجی تبدیل می‌کند منابع شامل نیروی انسانی تجهیزات، وسایل ، تکنولوژی و روشهای انجام کار می‌باشد

4- فرآورده

نتیجه فعالیتهای یا فرآیندها را فرآورده گویند فرآورده‌ها می‌تواند شامل خدمات، سخت افزار ، مواد فرآیند نشده، نرم افزار و یا ترکیبی از آنهاست همچنین فرآورده ممکن است ملموس باشد ( مثل مجموعه‌ها و مواد) یا غیر ملموس (مثل اطلاعات) یا ترکیبی از آنها باشد

5- مشتری

دریافت کننده فرآورده‌هایی که توسط تامین کننده فراهم شده است را مشتری گویند در شرایط قراردادی می‌توان مشتری را خریدار نامید . واژه مشتری ، مشتری نهایی، مصرف کننده تاجر یا خریدار را شامل می‌گردد

مشتری می‌تواند داخلی (کارکنان سازمان) یا خارجی باشد

6- تامین کننده

سازمانی است که فرآروده‌هایی را برای مشتری تهیه می‌کند تامین کننده می‌تواند تولید‌کننده، پخش کننده ، وارد کننده ،‌مونتاژ کننده و یا سازمان خدماتی باشد تامین کننده می‌تواند داخل و یا خارج سازمان باشد

7- کیفیت

 مجموعه ویژگیهای یک جوهره که در برگیرنده توانایی آن در برآوردن نیازهای بیان شده تلویحی باشد البته واژه کیفیت را به تنهایی نباید درجه عالی بودن و برتری از دیدگاهی مقایسه‌ای و یا از نظر کمی و یا از نظر کمی برای ارزیابی فنی بکار برد برای بیان این مفاهیم باید صفات مناسبی را بکار برد مانند کیفیت نسبی ، سطح کیفیت

8- سیستم

واژه سیستم به زبان ساده یعنی یک کل سازمان یافته‌ یا پیچیده و یا به عبارت دیگر سیستم ترکیبی از چند جزء یک کل واحد یا پیچیده‌ای را تشکیل دهند ، گفته می‌شود برای سیستم تعاریف مختلفی ارائه گردیده که ذیلاً به بعضی از آنها اشاره می‌گردد

پرتالنفی ، سیستم را مجموعه‌ای از واحدهای مرتبط به یکدیگر تعریف می‌کند

سیستم عبارت است از آرایش منظم اجراء و عناصر که به منظور تامین یک هدف معین و مشخص طراحی شده است

سیستم عبارت است از یک گروه بندی منتظم از عناصر مجزا ودر عین حال مرتبط  هستند یعنی آن را معمولاً به معنای معیار ، مقیاس ،‌میزان مدل ، الگو، نمونه، اندازه و امثال آن استعمال می‌‌کنند و بسیاری از مردم از معنی دقیق آن در علم و صنعت و تکنولوژی آگاهند اما این وصف تعریف دقیق استاندارد از نظر علمی و فنی بسیار دشوار است تا کنون تعاریف فراوانی از استاندارد شده است که در اینجا تعدادی از این تعاریف ارائه می‌گردد

9-استاندارد

 نوشته‌ای است که از طرف یک سازمان مشخص پذیرفته و تحت همین عنوان منتشر شده و متضمن راه حلی برای انجام دادن یکنواخت یک وظیفه فنی باشد که به نحو مکرر روی می‌دهد

استاندارد کردن عبارتست از کار تنظیم و کاربرد قواعدی برای یک اقدام منظم درباره فعالیت خاص برای منفعت همه آنهایی که زیربط‌اند و با همکاری آنهابه منظور ایجاد صرفه‌جویی کلی مطلوب با توجه به شرایط عملکرد و نیازمندیها ایمنی

استاندارد کردن از دیدگاه صنایع که در یک بازار خاصی اعمال شود عبارت است از توافقی در زمینه کاربرد یکنواخت تکنولوژی بین رقبا و مشتریان آنها برای بهتر کردن کیفیت و حصول اطمینان از کار یک محصول با قیمتی مناسب و عرضه مداوم و ایمنی مصرف کننده و حفاظت محیط و سازگاری کالاها و خدمات با یکدیگر و با هم کارکردن آنها و سازده کردن به منظور بهتر قابل مصرف شدن آنها و کارآئی تولید

10- تطابق

برآورده شدن خواسته‌هایی مشخص را تطابق گویند

11- بازرسی

فعالیتهایی چون اندازه گیری ،‌بررسی ، سنجش و آزمایش یک یا چند خصوصیت یا جوهره و مقایسه نتایج آن با خواسته‌هایی مشخص و تعیین اینکه هر یک از خصوصیات با مشخصات معین تطابق دارد یا خیر

12- خود بازرسی

بازرسی کارهای انجام شده توسط انجام دهنده کار بر طبق مقررات مشخص را خود بازرسی گویند

13- خط مشی کیفیت

تمایلات و سخت گیریهای کلی یک سازمان نسبت به کیفیت که توسط مدیریت عالی آن بطور رسمی بیان می‌گردد . خط مشی کیفیت یک از عناصر کلی سیاست شرکت است که توسط مدیریت عالی آن شرکت تعیین می‌گردد

14- مدیریت کیفیت

تمامی فعالیتهای، مدیریتی که خط مشی کیفیت ،‌اهداف و مسئولیتها تعیین نموده و آنها را با وسایلی چون برنامه ریزی ، کیفیت ، کنترل کیفیت، تضمین‌کیفیت‌، بهبود کیفیت و در درون نظام کیفیت به اجرا در‌ می‌آرود

15- کنترل کیفیت

فنون عملیاتی و فعالیهای که برای برآوردن خواسه‌های کیفیتی بکار گرفته می‌شوند را کنترل کیفیت می‌گویند کیفیت عبارت است از بکار بردن فنون عملیاتی و فعالیهایی به منظور تحت نظر گرفتن فرآیند و همچنین حذف علل عملکرد نامطلوب در تمام مراحل حلقه کیفیت برای دست یافتن به نتایج موثر اقتصادی

16- تضمین کیفیت

تمامی فعالیتهای برنامه ریزی شده‌ایکه در نظام کیفیت پیاده شده و به میزان لازم قابل نمایش باشد از اینکه یک جوهره خواسته‌های کیفیتی را برآورده سازد تضمین کیفیت را تامین می‌نماید

17- نظام کیفیت

ساختار سازمانی، مسئولیتها، دستورالعمل ها، فرآیندها و منابع مورد نیاز برای اجرای مدیریت کیفیت را نظام کیفیت گویند

18- اقدام اصلاحی

اقدام انجام شده به منظور از بین بردن علل عدم تطابق ،‌نقص و یا دیگر موقعیتهای نامطلوب موجود و جلوگیری از تکرار آن که این اقدام ممکن است مستلزم تغییراتی در روش‌ها و سیستم‌ها در هر مرحله از حلقه کیفیت بمنظور بهبود کیفیت باشد

تمایزی بین اصلاح و اقلام اصلاحی وجود دارد اصلاح به نتایج یک عدم تطابق موجود اشاره داشته و به تعمیرات دوباره کاری و تنظیم مربوط می‌گردد در حالی که اقدام اصلاحی به حذف یک عدم تطابق می‌پردازد

19- رفع عدم تطابق

اقدام انجام شده به منظور رفع عدم تطابق از یک جوهره و تعیین تکلیف این اقدام می‌تواند بصورت یک اقدام اصلاحی مانند تعمیر دوباره‌کاری، درجه بندی مجدد، صدور مجوز و پذیرش عدم تطابق و اصلاح یک مدرک یا خواسته باشد

20- ادله معتبر

اطلاعاتی که بتوان و صحت آن را بر اساس واقعیات بدست آمده از طریق مشاهده ، اندازه‌گیری، آزمون و یا دیگر وسایل ثابت نمود

21- برنامه کیفیت

مدرکی که در آن روشهای کیفیتی خاص ، منابع و مراحل فعالیتهای مربوط به هر یک از فرآورده‌ یا پروژه و یا قرار داد معین شده است

 22- ممیزی کیفیت

انجام بررسیهای مستقل و سیستماتیک برای تعیین اینکه فعالیتهای کیفیتی و نتایج بدست آمده از آن با ترتیبات برنامه ریزی شده مطابقت دارد و آیا این برنامه برای رسیدن به اهداف کیفیتی مناسب بوده و به نحوی موثر اجرا می‌گردند

مرور مطالعاتی

در دنیای رقابتی امروز کیفیت به مهمترین موضوع مورد توجه تولید کنندگان و تامین کنندگان تبدیل شده است و در این میان مدیریت کیفیت به عنوان جامع‌ترین نوع توسعه و پیشرفت سازمانها در نیل به کیفیت برتر مورد توجه جدی مدیران قرار گرفته است از اینرو درک و شناخت دقیق مفهوم کیفیت،‌ اصلی اساسی و حیاتی برای دستیابی به این مهم است کیفیت بطور خلاصه عبارتست از ارضای نیازهای مشتری و تطابق محصول با هدفی (ارضاء کلیه انتظارات خریداران کالا یا خدمات) که این محصول بخاطر آن تولید شده است تعریف فنی کیفیت در سری 8402 استانداردهای بین‌المللی سازمان بین المللی استاندارد به اینصورت تعریف شده است که

کیفیت عبارت است از کلیه ویژه‌گیها ومشخصات یک محصول یاخدمت که قابلیت آنرا در ارضاء نیازهای از پیش تعیین شده رقم می‌زند

برای دستیابی به کیفیت جامع ایزو 9000  می‌تواند به عنوان نقطه آغازین از حرکت به کمک مدیران باشد که لازم است اطلاعاتی در زمینه استانداردهای ایزو 9000  بطور خلاصه آورده شود

سازمان بین‌المللی استاندارد برای اولین بار در سال 1987 به انتشار سری استانداردهای بین‌المللی کیفی که به ISO 9000 شهرت یافته‌اند اقدام نمود از ویژگیهای این استانداردها متمرکز و دقت کافی آنها به ایجاد هماهنگی کامل بین تکنیکها و مفاهیم کنترل کیفی در سطح جامع فراگیر است

در این رابطه علاقه شرکتهای صنعتی و بازرگانی به سری استانداردهای ایزو 9000 که در اصل شامل استاندارد های مدیریت و تضمین کیفیت است دال بر افزایش آگاهی شرکتها در این زمینه است این استانداردها مدیران سازمانها را در اتخاذ و اجرای مجموعه تغییراتی که باهدف افزایش کیفیت اعمال می‌شوند یاری می‌دهند سری ایزو 9000 آنچنان بوسیله جوامع و شرکتهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است که اساس و بنیان استانداردهای ملی آنهارا دچار تحول و دگرگونی وسیعی نموده است شاید یکی از عواملی که موجب پذیرش همه جانبه این استانداردها شدهاست ناشی از کاربردموفقیت آمیز آنها در افزایش کیفیت محصولات هندی است. از سوی دیگر سری استاندارد های ایزو بطور جامع و فراگیر کلیه مفاهیم مدیریت را راهبردهای کیفی و نیز مدل‌های مناسب برای تضمین کیفیت را شامل می‌گردد

این استانداردها با برخورداری از ساختاری مناسب بگونه‌ای ترکیب یافته‌اند که می‌توان آنها را بر اساس یک روش ساده شماره گذاری بخاطر سپرد. این ویژگی استانداردهای سری ایزو 9000 پیامدهای جالب توجهی برای بازارهای تجاری،‌صنعتی جهان داشته‌اند کمیته‌فنی سازمان بین‌المللی استانداردها موسوم به کمیته 176 در سال 1979 تشکیل گردید کیفیت را از نقطه نظر نیازهای صنعتی و تجاری مورد توجه و تاکید مجدد قرار داد در این رابطه می‌توان اذعان نود که اقبال سری استانداردهای 9000 تا حد زیادی به موفقیت های این کمیته بستگی دارد بطوریکه اخیراً بر اساس این استاندارد ها ،‌استانداردهای بین المللی دیگری در ارزیابی کیفیت، تضمین کیفیت و… تدوین و مورد استفاده قرار گرفته‌اند بعلاوه این استانداردها خود بخشی از استانداردهای سری ایزو 9000 هستند و بقیه سری استانداردهای ایزو 9000 حتی استانداردهای ایزو 9000 را نیز شامل می‌گردد

ایزو 9000 انتخاب و اجرای استانداردهای مربوط به مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت

ایزو 9001 مدل اجرای تضمین کیفیت در کلیه مراحل طراحی، تولید ،‌بازرسی و خدمات پیش از فروش

ایزو 9002 مدلی برای تضمین کیفیت در مراحل تولید و نصب و اجرای روشهای کیفی در تولید

ایزو 9003 مدلی برای تضمین کیفیت در مرحله بازرسی محصول

ایزو 9004 راهنمای توسعه نظامهای مدیریت

ایزو 2-9004 بازرسی سیستمهای کیفی هستند که خود قسمتی از 9004 هستند

استانداردهای ایزو 9000 در ارتباط با نظام کیفی ،‌معیاری با ارزش و با اهمیت بوده و همچنین منبای مناسبی را برای اجرای نگرش مدیریت کیفیت جامع فراهم می‌آورند با این حال اجرای این استانداردها مستلزم آن است که تولید کنندگان و تامین کنندگن یک نظام مدون و سازمان یافته را به عنوان وسیله‌ای برای تضمین مطابقت محصول با مشخصات تعیین شده به مورد اجرا بگذارند استفاده از سری استانداردهای ایزو 9000 به عنوان یک استاندارد بین المللی در اجرای نظام‌های کیفی با وجود آنکه به علاقه و در خواست شرکتها جوامع بستگی دارد اما از روحیه ای بازار گرایانه نیز برخوردار است . این استاندارد ها را می‌توان به وسیله روشهای دستی یا تکنولوژی روباتیک در سازمانهایی که بین 10 تا 1000 نفر نیروی انسانی دارند به اجرا درآورد

استانداردهای ISO 9000  از شش جزء تشکیل شده‌اند عنصر اول به ایزو 8062 معروف است که به عنوان لغت نامه یا فرهنگ استاندارد ها ، کلیه مفاهیم مختلف مربوط به نظام کیفی را شامل می‌گردد

دومین عنصر استاندارد ایزو 9000 راهنمای روشهای استفاده از مدلهای سه گانه تضمین کیفیت یعنی ایزو 9001 ایزو 9002 و ایزو 9003 را در برمی‌گیرد هر یک از این مدلها با هدف تضمین کیفیت تحت شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قراردادهای همکاری، تامین مواد اولیه، فعالیت مشترک طراحی ،‌تولید و عرضه محصول و ازائه خدمات پس از فروش به فعالیهای مشترک تولیدکنندگان و تامین کنندگان بستگی داشته باشند البته باید متذکر شد که اجرای ایزو 9001 نسبت به دو مدل دیگر مشکلتر بوده و کلیه فعالیهای مرتبط با نظام کیفی را در بر می‌گیرد از سوی دیگر اجرا و استقرار استانداردهای ایزو 9033 آسانتر از دوتای دیگر است اما این استانداردها تنها شامل بازرسی نهایی و روشهای آزمایش محصول هستند . بعلاوه ایزو 9002 که ما بین گروه استانداردهای 9001 و 9003 قرار دارد فعالیتهای مربوط به کنترل روشهای طراحی محصول و خدمات پس از فروش را شامل نمی‌شود در نتیجه می‌توان ادعا کرد که مدلهای سه گانه تضمین کیفیت از نوع مدلهای پیشرفته و توسعه یافته هستند از سوی دیگر ISO 9004  به عنوان استانداردهای غیر قرارداری راهنمای عناصر سیستم مدیریت کیفیت را شامل می‌‌گردد. که با هدف افزایش کیفیت ساختار داخلی سازمانها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد مدلهای تضمین کیفیت در این گروه از استانداردهای بین‌المللی امروزه به عنوان مبنای اصلی گوهی و تایید استاندارد های جهان مورد استفاده قرار می‌‌گیرند در این رابطه استانداردهای ایزو 9000 بسرعت از سوی کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای اروپایی مورد پذیرش قرار گرفته‌اند همچنین پیرامون اهمین و نقش ایزو 9000 در اطمینان تضمین کیفیت در ماهنامه استاندارد از سری انتشارات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران چنین آمده است

سازماندهی شرکتها باید به گونه‌ای باشد که عوامل انسانی ، اداری و فنی شرکت که موثر بر کیفیت هستند تحت کنترل قرار داشته باشند و این امر نیازمند برنامه ریزی و توسعه یک سیستم کیفی است که بتواند اهداف را در جهت اجرای خط مشی و کیفیت سوق دهد . ثبات و توازن زمانی حاصل می‌آید که اطمینان یابیم برای هر کالا یا خدمت مواد و تجهیزات و روشهای یکسان و شیوه مشخص شده استفاده گردیده‌اند

بدین ترتیب می‌توان فرآیند را تحت کنترل دانست استفاده از استانداردهای سری 9000 سازمان بین‌المللی روشهایی را بدست می‌دهد که به کمک آنها می‌توان سیستمی مدیریتی را بمنظور اطمینان از مطابقت کامل مقررات تعیین شده با نیازهای مشتری برقرار نمود که برای این سیستم دومرحله‌ ممیزی و بازبینی در نظر گرفته می‌شود ممیزی جهت اطمینان از اینکه افراد مطابق نظام مشخص شده انجام وظیفه می‌کنند و بازبینی برای اطمینان از توامندی سیستم و تامین نیازها ،‌چنانچه در ممیزی یا بازبینی سیستم معلوم شود تولید محصول مرغوبتر با ایجاد ضایعات کمتر یا تغییر روش امکان‌پذیر می‌باشد لازم است این تغییرات صورت پذیرد در یک سازمان تضمین کیفیت یا در مدیریت بوده و او را از کسب کیفیت مطلوب می‌سازد و در شرایط قرار دادی به مصرف کننده از توانایی موسسه در تحویل به موقع کالا یا ارائه خدمات با کیفیت تصریح شده در قرارداد  اطمینان می‌بخشد

یکی از مواردی که ردر رابطه با سیستم استاندارد کیفی می‌بایست بطور جدی مورد توجه واقع شود تفاوت و وجه تمایز اینسیستم با سیستم های کنترل کیفیت است که تا کنون در سطح جهان مطرح بوده‌اند. بطوریکه کنترل کیفیت بطور کلی تامین کننده یک سیستم موثر برای تمرکز اقدامات سازمان در جهت ایجاد حفظ و بهبود کیفیت محصول و انجام کارهایی از قبیل تولیدی، توزیع و خدماتی در اقتصادی‌ترین سطحی که به رضایت مشتری یا مصرف کننده منجر شود می‌باشد بعارت دیگر سیستم کنترل کیفیت تاکید بر محصول و کالای نهایی دارد در صورتیکه سیستم استاندارد کیفی ، کیفیت تمامی مراحل و فرآیندهای کاری که منجر به تولید محصول می‌گردد را تضمین می‌نماید که در این زمینه نیز در ماهنامه استاندارد چنین آمده است

اطمینان یا تضمین کیفیت به تمامی فعالیتهای سیستماتیک و برنامه ریزی شده لازم برای ایجاد اطمینان کافی از اینکه محصول یا خدمات نیازهای معیین شده کیفی را برآورده می‌کند اطلاق می‌شود تفاوت بارز و مشخصی که بین اطمینان (تضمین کیفیت ) و کنترل کیفیت وجود دارد این است که کنترل کیفیت شامل فعالیتهایی در ارتباط با طراحی مشخصه‌های ساخت و استانداردها،‌تولید و بازرسی است . در صورتیکه اطمینان کیفی علاوه بر فعالیتهای ذکر شده در برگیرنده کل سیستم کیفی نیز می‌باشد. به همین دلیل هدف اصلی اطمینان کیفی قابلیت دوام محصول نهایی است

همچنین در تعریف دیگری از کنترل کیفیت و تضمین کیفیت آمده است

تکنیکها و فعالیتهای عملیاتی که برای اجرای شرایط کیفیت مورد استفاده بکار می‌رود کنترل کیفیت نامیده می‌شود در صورتیکه تضمین کیفیت به کلیه اقدامت برنامه ریزی شده و منطقی و منظم برای فراهم کردن اعتماد کافی مبنی بر اینکه یک محصول یا خدمات شرایط معیین شده کیفیت را تامین نموده است اطلاق می‌شود

بنابراین با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی سیستم استاندارد کیفی تضمین کیفیت است لذا درک صحیح آن یکی از عوامل مهم در جهت دستیابی به فضای ایده‌آل است که در سیستم کیفیت مدنظراست

برای آشنایی بیشتر با این مقوله ویژگیهای این سیستم چنین بیان گردیده است

مشارکت و همکاری کلیه بخشها و قسمتها اعم از پیمانکاران فرعی، فروشندگان و نمایندگی فروش و کلیه بخشهای خدماتی ،‌ تولیدی و پشتیبانی

مشارکت کلیه کارکنان از مدیران ارشد تا کارگران ساده در توجه به کیفیت و کیفیت خواهی

کنترل جامع فرآیند تولید از نظر کیفیت ، سود دهی، هزینه‌های تولید، قیمت تمام شده محصولات ، کیمیت تولید برنامه دریافت و توزیع مواد اولیه ، تحویل به موقع کالاهای ساخته شده به مشتریان ، رعایت اصول ایمنی در فعالیتهای تولید

از نکات مهم و قابل توجه این سیستم نقش و مسئولیت مدیریت می‌باشد که اعتقاد اکثریت بر این است که نقش مدیریت در راس هرم نظام کیفی قرار دارد

حمایت مدیریت از اجرای نظام روشها و تکنیکهای  کارکنان و نیز در مورد مسئولیت مدیریت در این نظام کیفی، در مجله استاندارد آمده است

بدون تردید در هر سازمان شرط لازم برای موفقیت به سیاست و اهداف آن سازمان بستگی دارد این موضوع شامل اهمین و توجه آگاهانه و مسئولانه به کیفیت نیز می‌شود مشابه با تمام سیستم‌های فراگیر شرکتی استاندارد سری 9000 نیز برای پیاده شدن به یک تشکیلات سازمانی خوب و کامل نیاز دارد در یک سازمان مدیران باید مسئولیتها را دقیقاً تعیین نموده و آنها را بصورت صحیح و آگاهانه به پرسنلی که عوامل موثر در کیفیت را راهبردی نموده و یا به اجرا در می‌آورند، بسپارند . همچنین درباره نقش مدیریت در سیستم کنترل کیفی می‌توان چنین بیان نمود که مدیریت پرچمدار تغییرات و حمایت کننده ایده‌های نو در زمینه‌های مختلف است وسرمایه‌گذاری در بکارگیری روشهای بروز خلاقیت و نوآوری و استفاده از تکنیکهای جدید برای کسب مهارتهای جدید ،‌ تحقیق و آموزش، بهبود مستمر در طراحی محصول و خدمات و داشتن مشتریان دائمی جز و برنامه ‌های اصلی او برای حفظ و حضور در بازار رقابتی است بنابراین اعتقاد مدیریت در این سیستم چنین است که تغییرات یک شبه ایجاد نمی‌شود بلکه در گذر زمان و با تغییر فرهنگ قدیمی و جایگزینی فرهنگ توسعه امکان پذیر است

با توجه به مطالب ذکر شده نقش مدیریت را در این سیستم می‌توان چنین بیان نمود

ایجاد فضای مناسبی که در آن خلاقیت و نوآوری به راحتی انجام پذیرد

داشتن برنامه مستمر در زمینه آموزش

تمرکز برنامه ها بر اساس بهبود مستمر و کیفیت بهتر محصولات

توجه به مشارکت عمومی پرسنل در بهبود کیفیت محصولات و خدمات از طریق بهبود فرآیندها

از مواردی دیگر که سیستم استاندارد کیفی ایزو 9000 تاکید بسیاری بر آن نموده مسئله مشتری مداری و یا مشتری گرایی می‌باشد که نتیجه آن کسب موفقیت در بازارهای جهانی و رقابتی می‌باشد این سیستم از یک سود با تاکید بر این مطلب که خواسته‌های مشتری بطور کامل می‌بایست در محصول ،‌کالا و یا خدمات ارائه شده لحاظ گرددو از سوی دیگر بر پویایی و استمرار توجه به رضایت مشتری نیز تاکید نموده است نتیجه این امر علاوه بر موفقیت در حضور در بازار افزایش فروش و بالا رفتن سود را نیز به همراه خواهد داشت . مسئله مهم دیگر در این استاندارد کیفی که مورد توجه جدی قرار گرفته کاهش ضایعات می‌باشد این ضایعات صرفاً شامل از دست رفتن و استفاده ناصحیح از نیروی انسانی موجود می‌باشد شکل زیر اثرات و اهمیت موضوع را بوضوح تبین می‌کند

فصل دوم:   سیستم ایزو در ایران

سابقه ایزو

در دنیای رقابتی امروز کیفیت به بهترین موضوع مورد توجه تولید کنندگان و تامین کنندگان تبدیل شده است. از ویژگیهای مهم سالهای اخیر جهتی شدن امور و پیشرفت و حرکت در جهت به استاندارد درآوردن نظامها و فعالیتهاست. این روند بویژه بااقدام سال 1987 سازمان بین المللی استاندارد(International organization  standardhzation) در تهیه و تدوین استانداردهای موسوم به سریISO  9000  شدت یافته است

از ویژگی این استانداردها تمرکز و دقت کافی آنها به ایجاد هماهنگی کامل بین تکنیکها و مفاهیم کنترل کیفی در سطحی جامع و فراگیر است. در این ارتباط علاقه شرکتهای صنعتی و بازرگانی به سری استانداردهای ISO 9000 که در اصل شامل استانداردهای مدیریت و تضمین کیفیت است،دال برافزایش آگاهی شرکتها در این زمینه است.این استانداردها،مدیران سازمانها را در اتخاذ و اجرای مجموعه تغییراتی که با هدف افزایش کیفیت اعمال میشوند،یاری میدهند. سری ISO 9000  آنچنان بوسیله جوامع و شرکتهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است که اساس و بنیان استانداردهای ملی آنها را دچار تحول و دگرگونی وسیعی نموده است. شاید یکی از عواملی که موجب پذیرش همه جانبه این استانداردها شده است،ناشی از پذیرش آنها توسط جامعه اروپاست. بعلاوه گات یا آنچه که به سازمان تجارت جهانی(WTO ) شهرت یافته است،ایجاد استانداردهای بین المللی و بویژه ISO 9000  را توصیه میکند. از سوی دیگر سری استانداردهای ISO 9000 بطور جامع و فراگیر کلیه مفاهیم مدیریت و راهبردهای کیفی و نیز مدلهای مناسب برای تضمین کیفیت را شامل میگردد. این استانداردها با برخورداری از ساختاری مناسب به گونه ای ترکیب یافته اند که می توان آنها را براساس یک روش ساده شماره گذاری بخاطر سپرد. این ویژگی استانداردهای سریISO 9000 پیامدهای جالب توجهی برای بازارهای تجاری- صنعتی جهان داشته است

استانداردهای ISO 9000 در ارتباط با نظام کیفیت مبنای مناسبی را برای اجرای نگرش مدیریت کیفیت جامع(Total Quality Management) فراهم می آورند. با این حال،اجرای این استانداردها مستلزم آن است که تولید کنندگان و تامین کنندگان یک نظام مدون و سازمان یافته کیفی (Documented Quality System) را به عنوان وسیله ای برای تضمین تطابق فرآورده یا خدمات خود با مشخصات تعیین شده،به مورد اجرا بگذارند و با ابزارهای لازم که یکی از آنها ممیزی کیفیت است از صحت آن مطمئن شوند. استفاده از سری استانداردهایISO 9000 بعنوان یک استاندارد بین المللی در اجرای نظامهای کیفی با وجود آنکه به علاقه و خواست شرکتها و جوامع بستگی دارد، اما از روحیه ای بازارگرایانه نیز برخوردار است. بطوریکه این استانداردها را می توان بوسیله روشهای دستی یا کامپیوتری در سازمانهایی که بین 10 تا 10000 نفر پرسنل دارند، به اجرا در آورد

در این میان نباید فراموش کرد که تنها اکتفا به تولید فرآورده ها یا خدمات با کیفیت،کافی نیست. بلکه سازمانها باید بتوانند به مشتریان خود نشان بدهند که کیفیت فرآورده ها و خدماتی که آنها تولید می کنند،چگونه تضمین می گردد

بنابراین مستند سازی روشهای تضمین کیفیت،مهمترین اصل در افزایش توان نظام کیفی سازمانهاست. از اینرو،عناصر نظام کیفی را باید مستند نمود و براساس یک روش مناسب و سازگار با مدل انتخاب شده،برای تضمین کیفیت فرآورده ها و خدمات آنها را بکار گرفت. در این ارتباط،مستند سازی،عوامل و عناصر تشکیل دهنده نظام کیفیت،راهنمای اصول کیفیت،روشهای کاری،شرح شاغل،ارزیابی گزارشات و سایر مدارک مربوط به کیفیت فرآورده را شامل می گردد که باید دقیقا مورد توجه قرار بگیرند

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان،معتقدند کهISO 9000 توطئه ای از پیش طراحی شده برای جلوگیری از ورود کالاهای تولیدی کشورهای در حال توسعه به بازار کشورهای پیشرفته صنعتی است. با این حالISO 9000  در حال حاضر از سوی دوازده کشور عضو جامعه اقتصادی اروپا (EEC)  و130 کشور شرکت کننده در دور اروگوئه گات، بمنظور ایجاد یک چهار چوب کاری بین المللی در زمینه فعالیتهای تضمین کیفیت مورد پذیرش قرار گرفته است. به مرور که محدودیتهای تجاری- گورکی که کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا،از میان برداشته می شوند واین کشورها بصورت یک مجموعه اقتصادی واحد در می آیند،ISO 9000 به عنوان مناسبترین وسیله برای تضمین کیفیت فرآورده ها و خدمات تولیدی در سطح جهان مورد توجه محافل تجاری-صنعتی قرار گرفته است

در اروپا،استفاده از استانداردهای ISO 9000 با هدف تدارک یک مجموعه واحد از استاندارهای کیفی واحد،برای تسهیل اتحاد اقتصادی در میان کشورهای جامعه اروپا مطرح است. این واقعیت،شرکتهای ایرانی و شرکتهای جوامع در حال توسعه را با چالشی بزرگ مواجه ساخته و از سویی دیگر فرصتی مناسب برای افزایش حجم تجارت بین المللی را فراهم ساخته است. زیرا از میان دو تامین کننده که همگی مطابق با مفاد یک قرارداد مشابه فعالیت میکنند،آنکه از استانداردهای تعیین شده بوسیله سازمان بین المللی استانداردها تبعیت میکند نسبت به سایر رقبای خود از توان رقابتی بیشتری برخوردار خواهد بود بنابراین میتوان ادعا نمود که رعایت استانداردهای سریISO 9000 برای شرکتهای ایرانی فرصتی استثنایی برای ورود به بازارهای جهانی را فراهم میآورند بطوریکه عدم رعایت آنها بخت موفقیت در صحنه رقابتهای بین المللی را از اینگونه شرکتها صلب کرده و آنها را با مشکلات جدی مواجه می سازد

در حقیقت توجه به اینگونه استانداردها و تلاش برای تامین پیش شرطهای آنها برای شرکتهایی مثل شرکتهای ایرانی مشکلات بسیاری را به آنها تحمیل میکند با وجود این حرکت در جهت خصوصی سازی و تلاش برای تامین پیش شرطهای آنها برای شرکتهایی مثل شرکتهای ایرانی مشکلات بسیاری را به آنها تحمیل میکند با وجود این حرکت در جهت خصوصی سازی و تلاش برای ورود به بازارهای جهانی و مطرح شدن مجدد ایران عضویت ایران در گات تمهیداتی است که میتوان با استفاده از آنها با پیامدها و اثرات ناشی از رقابتهای جهانی به مقابله پرداخت. زیرا سیاستهای حمایت از بازار داخلی و محدودیتهای گمرکی که تا به امروز اعمال می شدند را دیگر نمی توان بیش از این ادامه داد. در این ارتباط شرکتهای ایرانی نباید بیش از این به حمایتهای دولتی متکی باشند

 برعکس باید به طور جدی در پی افزایش کیفیت و ارتقاء توان نظامهای کیفی خود باشند. از اینرو در اینجا باید تاکید نمود که مدیریت کیفیت جامع بدون اینکه در پی بهبود مستمر و پایدار باشد به سفری بدون مقصد می ماند که جز اتلاف انرژی سازمانها رهاورد دیگری نخواهد داشت. در شرایطی که مدیریت کیفیت جامع هدف تلقی شودISO 9000 می تواند به عنوان نقطه آغازین این مسافرت به کمک مدیران بیاید

امروزه تعداد بسیار زیادی از استانداردهای مربوط به تولید فراورده در سراسر جهان مورد توجه و استفاده شرکتهای تولیدی قرار می گیرند اما اشکال اساسی اینجاستکه همه این استانداردها پس از تکمیل و ساخت فراورده در پایان هر مرحله و قسمت کاری و در مرحله آزمایش آن به کار گرفته میشوند. در این ارتباط عملکرد واقعی فراورده اندازه مشخصات ایمنی و سایر ویژگی هایی که یک فراورده باید داشته باشد بوسیله همین استانداردها مورد ارزیابی قرار میگیرند. حال آن که ISO 9000  بیشتر در پی آن است که مشخص کند چه تعداد از این استانداردها در حصول اطمینان از این که خدمات مواد و یا یک فراورده در ارضای نیازهای کارکردی مشتری موفق بوده اند نقش داشته اند. با اینحال بین ارزیابی وضعیت شرکت بر اساس نظام کیفی ISO 9000 و تایید کیفی فراورده نهایی تولید شده تفاوتی اساسی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد

چطور باید شرکت در راه ایزو قدم بردارد؟

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید