خرید بازی بنا بر قانون تداوم مدیریت جاسبی به مصوبه شورا نیاز دارد

چهار سال از کش‎و‎قوس روی مسأله اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد می‎گذرد و هر روز زاویه‎ای جدید در این مورد پیش می‎آید.
به گزارش «»، دکتر محمدرضا مخبردزفولی، دبیر شورای‌ع الی انقلاب فرهنگی، یکی از افرادی است که در این رابطه تسلط و اشراف کافی دارد. جایگاه حقوقی دکتر مخبر و پاسخ‎‎های وی به پرسش‌های خبرنگار پنجره در اين گفت‌وگو، پرده از بسیاری مسائل پیدا و نهان تغییر اساسنامه برمي‌دارد كه بسيار خواندني است.
وی درباره موضوع اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد و زمان طرح آن گفت: اساسنامه دانشگاه آزاد از آغاز راه‌اندازی آن، مصوب شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی است. در سال‎های 1364 تا 1366 اساسنامه تدوین، اصلاح و ابلاغ و بنا بر مقتضیات آن روز طراحی شده و مقتضیات آن روز هم این گونه اقتضا می‎کرده که این چهارچوب‎‎ها در آن دیده شود.
با گذشت بیش از دو دهه، می‎بینید چه تحولاتی در حوزه علم و آموزش و فرهنگ و دانشگاه و مراکز تحقیقاتی کشور شکل گرفته است؛ بسیاری از نهاد‎هایی که در آغاز پیروزی انقلاب تأسیس شدند، بعد‎ها به‎ دلیل نیازی که در کشور احساس می‎شد و متناسب با اقتضائات روز، مورد بازنگری قرار گرفتند و در بازنگری بخش‎‎هایی به مواد و مأموریت‌های‌شان اضافه و بخش‎‎هایی هم حذف شده است.
دانشگاه آزاد هم یکی از آن مجموعه‎‎ها بوده که بیش از دو دهه از تصویب اساسنامه آن می‎گذرد و قطعا با توجه به نهضت نرم‎افزاری، تحولات علمی کشور و پیشرفت‎‎های شگرفی که در زمینه‎‎های گوناگون علمی داشته‎ایم، طبیعی است که طراحی‎‎های جدیدی باید به ‎عنوان یک مجموعه بزرگ دانشگاهی در کشور برای دانشگاه آزاد پیش‎بینی شود.
به ‎علاوه، ساختار‎های آموزشی و پژوهشی و مدیریتی آن به تناسب مقتضیات روز باید دچار بازنگری شده و برای کارآمدتر کردن مورد توجه قرار می‎گرفت؛ بنابراین، تقریبا از سه چهار سال پیش، موضوع بازنگری در اساسنامه و اصلاح آن در شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی در دستور کار قرار گرفت.
ما در همه مراحل هم تلاش کردیم که در تعامل با خود دوستان دانشگاه آزاد اعم از ریاست دانشگاه آزاد و هیأت مؤسس، این کار را انجام دهیم و در مرحله نخست هم با تمایل خود هیأت مؤسس آمدیم و اعضای آن را ترمیم کردیم. این را خود هیأت مؤسس در آن مرحله پیشنهاد داد و تدوین شد و بر اساس پیشنهاد آن‎‎ها در شورای‎عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گرفت و بعد بر اساس تصویب شورای‎عالی انقلاب فرهنگی، این‎‎ها جلسات هیأت مؤسس را با افراد جدید تشکیل دادند.
مخبر دزفولی در مورد اشاره اساسنامه در سال 1366 اشاره به اینکه مدت ریاست دانشگاه آزاد چهار ساله است و یا باید مدت ریاست با حکم شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی تمدید شود، گفت: بله، یکی از اشکالات همین بوده که به مواردی که در آن آغاز در اساسنامه بوده، توجه کافی نشده بود، ولی در این چندسال این‎‎ها مورد توجه قرار گرفت و بعد بر پایه این‎که در چهارچوب‎‎های قانونی و تعیین‎شده در اساسنامه حرکت دانشگاه آزاد هم باید رو به جلو باشد و تقویت شود و هم در صورت لزوم اصلاح در آن صورت گیرد، این مسأله بررسی شد.
در آغاز کار هم، دوستان ما در هیأت مؤسس از این‎ که چنین اصلاحی صورت گیرد، استقبال کردند و ما هم همراهی کردیم؛ گفتیم پیشنهاد بدهید، آن‎‎ها گفتند که ما ظرف یکی دو ماه این پیشنهاد را ارایه می‎کنیم. چون بنده با دوستان هیأت مؤسس در تعامل بودم، روی این مسأله تأکید داشتم و به دوستان دیگر در شورای ‎عالی انقلاب فرهنگی هم این تأکید را منتقل می‎کردم که اجازه دهید از همان راهی که دوستان می‎توانند به ما پیشنهاد بدهند که در تعامل سازنده کار را جلو ببریم و کار دنبال شود.
وی ادامه داد: برای همین، در این چند ماه مرتب در تعامل بودیم و تأکید داشتیم که پیشنهاد را از جانب دوستان دریافت کنیم و دوستان تا شاید نزدیک به یک سال یا کمتر یا بیشتر این پیشنهاد‎ها را ندادند، به گونه‌ای که مورد اعتراض اعضای شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی واقع شد و در یک جلسه شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی، برخی از اعضا اعتراض و چندین نفر از اعضای شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی درخواست کردند که با توجه به این‎که هیأت مؤسس پیشنهادش را نفرستاده، شورا خودش مستقیم وارد شود و اصلاح اساسنامه را انجام دهد.
مخبردزفولی افزود: در این مرحله که به ‎نظرم سال 1387 باشد، جناب آقای دکتر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردند که یک فرصت یک ماهه دیگر داده شود و یک فرصت یک ماهه دوباره داده شد تا آبان 1387. در این تاریخ، با حضور خود همین دوستان دوباره تأکید شد و گفتند یک مهلت یک ماهه دیگر داده شود که روی هم رفته شد دو ماه و بعد هم در این تعامل بنده با اعضای هیأت مؤسس و ریاست محترم هیأت مؤسس دانشگاه، دیدار کردم و شخصا چند بار خدمت ایشان رسیدم و چندین بار با ایشان صحبت کردم.
دبیر شورای انقلاب فرهنگی درباره موضع آقای‌ هاشمی در این باره گفت: اصل تغییر را که ایشان قبول داشتند؛ منتهی می‎گفتند ما پیشنهاد دهنده باشیم. ما هم می‎گفتیم شما پیشنهاد بدهید؛ اما چون پیشنهاد را ندادند، کار وارد یک چرخه بعدی شد. البته رهبر انقلاب در مقطعی به این ماجرا ورودی داشتند و سرانجام در این ملاقات‎‎هایی که آقای‌ هاشمی با مقام معظم رهبری داشتند، این مسأله مطرح و این فرصت داده شده بود.
وی افزود: آقای احمدی‎نژاد هم در یک جمع دانشجویی صحبت و به این موضوع تلویحا اشاره کرده بودند که ما داشتیم به مراحل پایانی می‎رسیدیم. به ما گفتند که صبر کنید و یک فرصتی داده شود. به هر روی، این دوره طولانی و این فرصت‎‎ها در مراحل گوناگون داده شد و در سال 1388 در دستور قرار گرفت. به رغم این‎که ما باز پیگیری کردیم از دوستان هیأت مؤسس پیشنهادشان را بگیریم، ولی به هر دلیلی این دوستان ارایه پیشنهاد ندادند.
دکتر مخبر دزفولی در پایان درباره اینکه آیا مدیریت کنونی دانشگاه آزاد در این تغییرات و اجرای اساسنامه جدید ظرف ماه‎‎های آینده، تغییر می‌کند یا خیر، گفت: یکی از موارد بحث، مدیریت دانشگاه آزاد است که البته به پیشنهاد دوستان در اساسنامه هم تمهیدی اندیشیده شده تا پیشنهاد داده شود. اگر در شورا تصویب شد که هیچ، اگر نشد تا سه ماه فرصت هست، پیشنهاد افراد جدیدی را بدهند و بعد اگر در فاصله زمانی سه ماه این‎‎ها، دوستان هیأت مؤسس پیشنهادی را نتوانستند به تصویب شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی برسانند، موقتا شورای‎ عالی انقلاب فرهنگی، سرپرستی برای دانشگاه آزاد تعیین خواهد کرد.
وی ادامه داد: این در این اساسنامه جدید و اصلاح اساسنامه پیش‎بینی شده؛ منتهی همین فرآیند دنبال خواهد شد. پیشنهاد مطرح می‎شود و دوستانی که به ‎عنوان رئیس دانشگاه آزاد مطرح شوند، به شورا معرفی می‎شوند و شورا نسبت به آن‎ها تصمیم می‌گیرد و هر کدام که توانستند رأی اعتماد از شورای انقلاب فرهنگی بگیرند، به ‌عنوان رياست دانشگاه برگزیده مي‌شوند. حال اين رييس مي‌تواند كسي باشد كه كار خود را ادامه مي‌دهد و يا كسي كه تازه رياستش را آغاز مي‌كند. متن کامل این گفت‌وگو را اینجا بخوانید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی