خرید بازی بهره‌گیری آمریکا و روسیه از ایران و افغانستان در بهبود روابط!

سروس بین‌الملل ـ مسکو که مدت‌ها در برابر فشارهای بین‌المللی درباره برنامه هسته ایران مقاومت می‌کرد، به تازگی موافقت خود را با اعمال دور تازه تحریم‌ها ابراز داشته است و از تهران به دلیل همکاری نکردن انتقاد می‌کند.
به گزارش «»، جملات بالا بخشی از گزارش تحلیلی «رویترز» است، درباره نقد روند تغییر روابط آمریکا و روسیه، در ادامه این گزارش آمده است؛ «مایکل مک فول»، مشاور اوباما در امور روسیه، پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگاران به از سرگیری قطعی روابط آمریکا با روسیه اشاره کرد. «مک فول» در روسیه و در دیدار با مقامات دولتی و رهبران جامعه مدنی این کشور، دلیل دستیابی آمریکا به موفقیت‌هایی در زمینه سیاست خارجه را اقدام اوباما در آغاز دوباره روابط و مناسبات با روسیه، پس از گذشت یک دوره متزلزل در دوران ریاست جمهوری بوش دانست.
وی با تأکید بر تلاش واشنگتن در ایجاد یک سلسله روابط بنیادین با دولت روسیه، صدور مجوز برای ارسال تدارکات لازم به نظامیان ناتو در افغانستان از خاک روسیه، موافقت با معاهده کاهش تسلیحات هسته ای، حمایت از منع گسترش سلاح‌های اتمی و همکاری درباره مسأله کره شمالی را نمونه‌هایی از کمک‌های روسیه در این ارتباط عنوان کرد.
این در حالی است که همچنان اختلاف نظرهایی میان دو کشور درباره مسایلی چون گرجستان وجود دارد.
بر پایه این گزارش، روسیه دو منطقه جدایی‌طلب اوستیا و آبخازیا را کشورهایی مستقل از گرجستان می‌داند، حال آنکه واشنگتن تمایل دارد این دو منطقه را همچنان تحت حاکمیت گرجستان بداند.
مشاور اوباما در امور روسیه، در بخش دیگری از گفت‌وگویش افزود: «اوباما روابط کاری خوبی را با دیمیتری مدودیف، رییس‌جمهوری روسیه، پایه‌ریزی کرده است و او را طرف اصلی مذاکره در روسیه می‌داند. این دو هم اکنون اقدامات نسبتا خوبی درباره شناخت یکدیگر انجام داده‌اند و به هنگام بحث پیرامون کنترل نظامی و قطعنامه‌های شورای امنیت وارد جزییات بیشتری می‌شوند.»
هرچند در روسیه این باور هست که در زمینه قانونگذاری، «ولادیمیر پوتین»، نخست‌وزیر کنونی  و رییس جمهوری پیشین در کنار مدودیف قرار دارد، اما مک فول بر این باور است: «مسأله‌ای که مشخص است، آن که مدودیف باید نقطه ارتباطی اصلی اوباما باشد و احمقانه است اگر بخواهیم بازی میان پوتین و مدودیف به راه اندازیم.» او با پذیرفتن این مسأله که امور داخلی در روسیه تصویری مبهم دارد، گفت: «هم موارد مثبت و هم منفی در این زمینه وجود دارد و بسیاری از مسایل همچنان بدون تغییر باقی مانده‌اند.»
رویترز در ادامه نوشت: از جمله موارد تأسفبار مرگ «سرگئی ماگنیتسکی»، وکیل یک پرونده اقتصادی در روسیه بود، است که در بازداشت و پیش از برگزاری دادگاه جان خود را از دست داد. گفته می‌شود، مدودیف قانون جدید محدودیت در بازداشت پیش از برگزاری دادگاه را برای جرایم اقتصادی به تصویب رسانده است.
در شرایطی که برخی از مخالفان در روسیه از واشنگتن به دلیل بی اهمیت جلوه دادن حقوق بشر و مسایل مربوط به دمکراسی در راستای ارتقای روابط با مسکو انتقاد می‌کنند، مک فول بر این مسأله پافشاری می‌کند که دولت اوباما به همان اندازه نیز به برقراری روابط با جامعه مدنی و مخالفان سیاسی در روسیه می‌اندیشد و در همین ارتباط نیز به دیدارهایش با سیاستمداران و رسانه‌های اپوزیسیون، فعالان حقوق بشر و مادر ماگنیتسکی اشاره داشت.
این خبرگزاری در پایان به نقل از یک منبع آگاه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، نوشت: هم‌اکنون مهم‌ترین اولویت واشنگتن درباره روسیه کمک به حفظ عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی، همکاری در زمینه دفاع موشکی و حل و فصل کشمکش‌های اقتصادی است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی