خرید بازی افشای نامه اوباما به داسیلوا و اردوغان درباره موضوع هسته‌ای ایران

سرویس بین‌الملل ـ به دنبال انتشار نامه‌نگاری میان باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل، مبنی بر درخواست از بزریل برای متقاعد کردن ایران به مبادله هسته‌ای در کشور ثالث اکنون این پرسش مطرح است که آیا ترکیه نیز چنین نامه‌نگاری با واشنگتن داشته و اینکه آیا ترکیه نیز همانند برزیل اقدام به انتشار این نامه خواهد کرد؟
 
به گزارش «»، رئیس‌جمهور برزیل، پس از اظهار مخالفت مقامات آمریکایی با بیانیه تهران درباره پرونده هسته‌ای ایران، نامه درخواست اوباما از وی برای متقاعد کردن ایران برای مبادله سوخت را منتشر کرد. نشریه ترکیه‌ای «تودی زمان»، در گزارشی نوشت: این افشاگری زمانی رخ داد که مقامات آمریکایی در چند موضعگیری اهمیتی شایان توجهی به بیانیه تهران نشان ندادند.
 
بر پایه این گزارش، مقامات برزیلی اعلام کردند که توافق یا بیانیه تهران بر پایه نامه اوباما و در خواست وی از ترکیه و برزیل منعقد شده است و آنان اکنون در شگفتند که چرا اوباما به توافق نامه‌ای که بنا بر درخواست اوباما منعقد شده است، بی اعتنایی می‌کند. در نامه‌ای که اوباما در تاریخ بیستم آوریل برای رؤسای جمهور ترکیه و برزیل نوشته، اظهار داشته است که توافق برای انتقال 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با درصد پایین به خارج از ایران می‌تواند باعث اعتمادسازی و کاهش تنش در منطقه باشد. اوباما ادامه داده است که این مبادله برای آمریکا اهمیتی اساسی دارد.

 
(متن اصلی نامه را در این جا ببینید: http://www.campaigniran.org/casmii/files/obama_letter_lula_iran.pdf)
 
علاوه بر این، اوباما در این نامه اشاره کرده است، مصالحه‌ای که می‌توانست در ماه نوامبر سال گذشته با فرستادن اورانیوم ایران به ترکیه حاصل شود، با عدم پذیرش از سوی ایران بدون هیچ دلیل مشخصی به شکست انجامید و همین مسأله باعث شد که آمریکا به نیت ایران درباره برنامه هسته‌ایش شک کند.
وی همچنین اظهار داشته، اگر ایران معتقد است که برنامه هسته‌ای آن کشور به مقاصد صلح آمیز است، می‌تواند با فرستادن اورانیوم خود به ترکیه از این فرصت استفاده لازم را ببرد.
 
هرچند مقامات برزیلی تا کنون درستی این نامه را تأیید نکرده‌اند، تأیید کرده‌اند که بیانیه تهران بر پایه در خواست اوباما صورت گرفته است.
 
انتشار این نامه در حالی است که بلافاصله پس از انعقاد توافق نامه تهران یکی از مقامات دولت آمریکا به روزنامه «نیویورک تایمز» گفته بود که اوباما در حاشیه اجلاس بازنگری در معاهده «ان پی تی» به همراه دیدار با اردوغان و داسیلوا از آنان خواسته بود، بهانه‌ای به دست تهران ندهند که از اجابت درخواست‌های سازمان طفره رود.
 
از آن سو، اما منابع نزدیک به نشریه «تودی زمان» در ترکیه اعلام کرده‌اند، ترکیه نامه اوباما به اردوغان را فاش نخواهد کرد، چرا که افشای این نامه، هیچ سودی به حال روابط دوستانه آمریکا و ترکیه ندارد! این در حالی است که این مقام آگاه افزوده است که ترکیه تفسیر خود از نامه اوباما به اردوغان را در پیام‌های عمومی خود به این کشور انتقال داده است.
 
در پاسخ به افشای نامه اوباما به داسیلوا، سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اظهار داشته است که این نامه به تنهایی نباید مورد بررسی قرار گیرد، چرا که هیچ نامه یا سندی تمامی و کلیت یک بحث یا یک سیاست را نشان نمی‌دهد.
 
اکنون و با انتشار نامه‌ای از سوی برزیل که تأیید می‌کند، باراک اوباما پیش از مذاکرات تهران به برزیل و ترکیه، برای توافق با ایران درباره فرایند انتقال سوخت هسته‌ایش، «واشنگتن» تحت فشار افکار عمومی جهان قرار خواهد گرفت که چرا به رغم موافقت پیشین، اکنون مواضع انتقادی و مخالف در پیش گرفته و بر همین پایه باید در روزهای آینده منتظر واکنش‌های دیگر از سوی مقامات کاخ سفید باشیم.
 
البته این موضوع هشداری نیز برای ایران خواهد بود که نسبت به مواضع و سیاست‌های آینده دو کشور مؤتلف جدید با ایران در موضوع هسته‌ای شامل ترکیه و برزیل با احتیاط برخورد کند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی