خرید بازی انفعال کمیسیون فرهنگی مجلس در انجام وظایف؛ کم کاری یا…؟!

سرویس فرهنگی ـ کمیسیون فرهنگی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در برابر اعلام نیاز بسیاری از هنرمندان و مراکز هنری، همچنان موضع انفعالی در پیش گرفته است.
به گزارش «»، از یک سو پس از آغاز به کار مجلس هشتم و پافشاری نمایندگان برای پذیرش ریاست کمیسیون فرهنگی از سوی غلامعلی حداد عادل و با توجه به برخی سوابق وی در عرصه فرهنگ و هنر، به نظر می‌رسید این حضور، با همراهی دیگر نمایندگان این کمیسیون ـ که اغلب از چهره‌های با سابقه فرهنگی هستند ـ موجب تأثیرگذاری بسیار نمایندگان مردم در عرصه فرهنگ و هنر شود.
از سوی دیگر، سوابق رییس و اعضای دوره هفتم ـ که از اکثریت اصولگرایان بودند ـ نیز این گمانه را تقویت می‌کرد که دوره هشتم با حضور اصولگرایان و به ویژه نمایندگانی همچون حداد عادل، علی مطهری، بیژن نوباوه، سیدعلی حسینی، سیدرضا اکرمی و… شاهد تلاش چشمگیر نمایندگان مردم در عرصه فرهنگ و هنر باشیم.
بنا بر این گزارش و بنا بر آنچه گفته شد، به نظر می‌رسید که دست‌کم بتوان به این موارد امید داشت:
1 ـ حضور این نمایندگان در عرصه‌های گوناگون فرهنگی
2 ـ دفاع از برخی حقوق اهالی فرهنگ و هنر
3 ـ فراهم شدن امکان بیشتری برای تبادل نظر بین نمایندگان و هنرمندان
4 ـ تلاش وکلای مردم با کار دقیق و پژوهشی، برای انجام وظایف قانونی کمیسیون مربوطه
بر این اساس، گویا با وجود نمایندگان دغدغه‌مندی که در این کمیسون هستند، موانعی باعث ناکارآمدی شده است؛ موانعی که صرف نظر از هر چه هست، باید به دست وکلای مردم برطرف شوند تا امکان ارایه خدمت را بیش از پیش فراهم کنند؛ ضمن آن که جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی، این امکان را به وکلای مردم می‌دهد که در صورت وجود موانع حل نشدنی، این موارد را از تریبون مجلس به آگاهی مردم و مسئولان برسانند تا بلکه برایشان گشایشی شود.
اما این شرایط در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، به گونه‌ای شده که بسیاری از هنرمندان، با وجود تلاش فراوان، موفق به دیدار با اعضای این کمیسون نمی‌شوند و از این بابت بسیار گله‌مندند.
عضو یکی از انجمن‌های هنری در این باره به خبرنگار «» گفت: رویکرد کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، یکی از بارزترین مصداق‌های مظلومیت فرهنگ و هنر است که مقام معظم رهبری بارها بر رفع آن تأکید داشته و دارند.
وی در توضیح این دیدگاه اظهار داشت: در دوره گذشته، مجلس شورای اسلامی در اغلب مواردی که به این کمیسون مراجعه می‌کردیم، علاوه بر این که امکان دیدار با رییس و اعضای کمیسیون فرهنگی وجود داشت، آشکارا مشخص بود که نمایندگان برای برطرف کردن مشکلات و موارد پیش روی هنرمندان، تلاش بسیاری می‌کردند؛ اما در دوره جدید حتی به سختی می‌توان با رییس یا اعضای این کمیسیون دیدار و طرح موضوع کرد.
وی ادامه داد: چشم انتظاری ما برای دیدار با این عزیزان در محافل هنری نیز راه به جایی نبرده و به طور کل، گویا نباید خیلی به امید دیدار با اعضای این کمیسیون ماند تا حتی برای نمونه، به دیدن یک فیلم در سینما و یا یک نمایش در تالارهای نمایشی بنشینند. البته حجم بالای کار آنها شاید یکی از دلایل باشد، اما آیا بخشی از این حجم بالا، نباید انجام وظایف مربوط به کمیسیون فرهنگی باشد؟
این هنرمند همچنین درباره برخی از مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند، گفت: کمک هزینه‌های حمایتی برای انجام امور جاری بسیاری از انجمن‌ها توسط وزارت ارشاد تأمین می‌شود؛ اما در اوضاع کنونی و در حالی که سه ماه از سال گذشته، هنوز نمی‌دانیم مسایلمان را با چه کس یا کسانی باید مطرح کنیم، چون متأسفانه در آن وزارتخانه وضعیت هنوز نامشخص است و بخش‌های هنری هنوز مدیر ندارند و این در حالی است که ما باید از رویکرد وزارت ارشاد به برنامه‌هایمان و نیز میزان و نحوه تأمین اعتبارات تخصیص در سال جاری آگاه شویم تا بتوانیم پاسخگوی مردم و جامعه هنری باشیم، مراجعات ما به مجلس شورای اسلامی نیز تاکنون بی نتیجه بوده است.
وی افزود: طرح‌هایی را نیز به وسیله نمایندگان به کمیسیون فرهنگی ارایه کرده ایم، اما اغلب این طرح‌ها و برنامه‌ها بنا به دلایلی که به ما اعلام نشده است، متوقف مانده و گویا رغبتی به آنها نشان داده نشده و نمی‌شود تا جایی که از این بابت هم دیگر با آن کمیسیون تعامل نخواهیم داشت.
وی در پایان از آقایان لاریجانی و حدادعادل که آنها را از مسئولان سابق فرهنگی و هنری برشمرد، درخواست کرد تا رونق بیشتری به فعالیت‌های فرهنگی مجلس شورای اسلامی، که خانه ملت است، داده شود تا امید مردم به تأثیر قانونگذاران در این عرصه بیشتر شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی