خرید بازی طرح مشکوک برای تغییر نام شرکت عظیم پتروشیمی اراك

سرویس اقتصادی ـ شنیده‌ها حاكی از آن است كه عده‌ای تلاش می‌كنند تا نام شركت صنایع پتروشیمی اراك را به شركت صنایع پتروشیمی شازند تغییر دهند. صرف‌نظر از نیت اصلی كسانی كه پیگیر این موضوع هستند، این پرسش مطرح است كه تغییر نام  این شركت به خاطر كدام ضرورت اقتصادی پیگیری می‌شود و چه تأثیری بر عملكرد تولیدی یا صادراتی و كارایی شركت خواهد داشت؟
به گزارش خبرنگار «»، این تغییر نام از نظر اقتصادی تأثیری در عملكرد این شركت نخواهد داشت، زیرا شهر اراك و شازند نزدیك به هم هستند و در محاوره محلی نیز مردم منطقه می‌گویند «شازند اراك»؛ بنابراین، چه فرقی می‌كند كه شازند باشد یا اراك؟!
برخی اهالی مناطق گوناگون كشور تلاش می‌كنند كه شهر خود را به استان یا روستا را به شهرك یا شهر و شهر را به مركز استان تبدیل كنند تا از این راه، امتیازات بیشتری به دست آورند؛ اما حتی با این تغییرات، تأثیری بر واقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی نخواهد داشت.
عده‌ای نیز تلاش می‌كنند كه یك تحول صنعتی و اقتصادی را به نام شهر خود و نام كارخانه یا مجتمع بزرگی را به نام شهر خود ثبت كنند؛ اما باید یادآور شویم، آنچه باعث ایجاد یك واحد صنعتی در منطقه ای خاص می‌شود، ویژگی‌ها،‌ امكانات و موقعیت جغرافیایی آن منطقه است و مجتمع پتروشیمی چه در اراك باشد چه شازند و به هر نامی كه باشد از طریق منابع ملی و با اتكا به ثروت ملی نفت و گاز ایجاد شده است و سوخت و خوراك آن از خط لوله مناطق نفت‌خیز جنوب در خوزستان و اهواز به پالایشگاه شازند می‌آید و پس از آن خوراك پتروشیمی نیز از طریق پالایشگاه به مجتمع پتروشیمی تحویل داده می‌شود.
بنابراین، هر چه باشد، چه پالایشگاه چه پتروشیمی مربوط به كل كشور است و با منابع ملی و متعلق به همه مردم ایران ایجاد می‌شود؛ اما به خاطر سادگی كار و شناسایی آن به مردم ایران و كشورهای دیگر،‌ تلاش می‌شود به نام شهرهای منطقه نامگذاری شود.
از سوی دیگر، از آن جا كه پالایشگاه ایجاد شده در منطقه به پالایشگاه اراك نام‌گذاری شده است، برای ایجاد تعادل و نام‌گذاری مناسب و جلوگیری از تكرار، بهتر است كه نام این مجتمع پتروشیمی همچنان «اراك» باقی بماند.
اما ظاهرا عده‌ای تلاش می‌كنند، برای اثرگذاری بر مردم منطقه شازند و جمع آوری رأی یا پشتوانه سیاسی، نام این مجمتع را به نام شازند تغییر دهند، در حالی كه حفظ تعادل منطقه‌ای حكم می‌كند كه پالایشگاه و پتروشیمی درست نام‌گذاری شوند و هر یك به نام یكی از دو شهر باشد.
اگر قرار باشد، هر كس ادعا كند كه نام كارخانه باید به نام شهر آنها باشد، هر یك از شهرهای منطقه مانند ملایر،‌ بروجرد و… نیز باید ادعا كنند كه نام فلان واحد صنعتی باید به نامشان باشد.
این نوع عملكردها نه تنها مشكلی را حل نمی‌كند، بلكه باعث ایجاد اختلاف بین اقوام و مردم منطقه می‌شود. در حالی كه بیشتر مردم منطقه غرب كشور از یك ریشه و قوم هستند و در اوضاع كنونی نیز همه احساس می‌كنیم كه ایرانی هستیم و منافع ملی ایرانیان را در هر گوشه ای از كشور دنبال می‌كنیم و این كه هر یك متعلق به كدام شهر هستیم، مشكلی را حل نمی‌كند.
برخی افراد بر این باورند كه نام‌گذاری یك كارخانه به نام یك شهر، باعث می‌شود غرور و انگیزه در تعدادی از كارگران و كاركنان اهل شازند ایجاد شود، زیرا نسبت به شهر خود تعصب دارند؛ اما باید از این گونه رویدادها جلوگیری شود، زیرا باعث نارضایتی شماری دیگر كه اهل شازند نیستند، می‌شود.
تنها تأثیر این تغییر نام‌ها می‌تواند اثرگذاری بر میزان رأی و مشاركت سیاسی مردم منطقه به سود پیشنهاد دهندگان تغییر نام مجتمع باشد كه در این صورت،‌ به خاطر هزینه‌هایی كه این برنامه دارد، باید از‌ آن جلوگیری شود.
زیان اقتصادی تغیر نام واحدهای صنعتی
سال‌هاست كه در اسناد برنامه‌های توسعه،‌ بودجه‌های سالیانه، مبادلات اقتصادی داخلی و منطقه ای و… از نام پتروشیمی اراك استفاده و در همه محافل بین المللی و داخلی به نام پتروشیمی اراك شناخته شده است؛ همان گونه كه پالایشگاه به نام شازند معروف و شناخته شده است.
بنابراین، تغییر نام این پتروشیمی به «شازند»، مشكلی را حل نکرده و نه تنها تأثیر مثبتی بر فعالیت شركت نخواهد داشت، بلكه برعكس باعث تحمیل هزینه‌های مالی و اتلاف وقت مدیران برای شناسایی این شركت به نام جدید آن یعنی شازند خواهد شد، زیرا در مكاتبات داخلی و بین‌المللی، نام پتروشیمی اراك در سربرگ‌ها،‌ متن نامه‌ها، ‌قراردادها، حساب‌های مالی و اقتصادی و تمام استانداردها به كار گرفته شده است و نهادهای بین‌المللی مانند مؤسسه‌های صدور مجوز استاندارد ایزو، كیفیت،‌ بهداشت و… شركت‌های باربری، بیمه ای، صنایع پتروشیمی كشورهای گوناگون و… این شركت را به نام اراك می‌شناسند.
حتی تا مدتی باعث سردرگمی مشتریان و به ویژه سهامداران می‌شود و عده ای تصور خواهند كرد كه شاید شركت جدیدی به نام شركت پتروشیمی شازند راه‌اندازی و بهره‌برداری شده است؛ بنابراین، بسیاری از انبارها، خودروهای حامل مواد اولیه و مواد پتروشیمی، سهامداران و… با مشكل روبه‌رو می‌شوند.
نكته دیگر آن است كه سهامداران، دلیل این تغییر نام را متوجه نخواهند شد و ممكن است تا مدتی از سرمایه‌گذاری جدید در پتروشیمی جلوگیری كنند. برخی نیز گمان خواهند كرد كه احتمالا در عملكرد شركت،‌ تعیین هیأت مدیره بعدی، مدیرعامل،‌ كاركنان و… تغییراتی ایجاد خواهد شد و تركیب سهامداران و تمایل سرمایه‌گذاران به خرید سهام نیز تغییر خواهد كرد؛ بنابراین، این تغییر نام ممكن است تأثیرات و هزینه‌های گوناگون بر آینده شركت بگذارد و مدت‌ها طول بكشد تا شركت به نام شازند به دنیا،‌ مشتریان داخلی و خارجی و نهادهای بین المللی معرفی شود.
گفتنی است، از نظر حقوقی نیز تغییر نام شركت باید از نظر اساسنامه و سهامداران نیز قابل پذیرش باشد و این موضوع نیز اتلاف وقت و منابع گوناگونی را به همراه خواهد داشت.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی