خرید بازی تکنولوژی؛ عامل اصلی انزوا، افسردگی و فساد انسان ها!

اجتماعی – تکنولوژی و فشار زندگی مدرن، بزرگترین متهمان ایجاد اپیدمی تنهایی و افزایش تعداد کسانی هستند که برای ارتباط با دوستان و خانواده خود متکی به اینترنت هستند.
به گزارش « اجتماعی» به نقل از تایمز، گزارش جدید و معتبر بنیاد سلامت روانی نشان می‌دهد که بیش از یک نفر در هر ده نفر در بریتانیا، اغلب احساس تنهایی کرده و شمار افرادی که به تنهایی زندگی می‌کنند و ساعت‌های طولانی کار کرده و به ندرت یکدیگر را می‌بینند، در حال افزایش است.
یافته‌های نظرسنجی انجام شده از بیش از 2200 بزرگسال در بریتانیا، نشان داد تنهایی و انزوا بر همه گروه‌های سنی تأثیرگذار بوده است؛ اما زنان بیش از مردان به این معضل دچار بوده‌اند.
در این باره باید گفت، در حالی که اینترنت نحوه ارتباط مردم را تغییر داده است، برخی کارشناسان بر این باورند، سایت‌های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر، مهارت‌های اجتماعی و توانایی فهمیدن زبان بدن را کاهش می‌دهند.
نظرسنجی این بنیاد نشان داد یک نفر از هر سه نفر، دوست دارد تا به خانواده‌اش نزدیکتر باشد تا زودتر آنها را ببیند. تقریبا یک نفر در هر پنج نفر (18%) می‌گویند زمان زیادی را در اینترنت صرف ارتباط با خانواده و دوستان می‌کنند، در حالی که باید این کار را شخصا انجام دهند.
این گزارش می‌افزاید، هنوز زود است بخواهیم نتیجه بگیریم، چرا که تکنولوژی توانایی‌های محوری ما برای ارتباط با دیگران را تغییر داده است؛ اما می‌توانیم به راحتی به این نتیجه برسیم که تکنولوژی ـ که مانعی برای انزواست ـ نمی‌تواند جانشینی برای ارتباط میان انسان‌ها باشد.
در این گزارش آمده است: بریتانیایی‌ها با حضور روزانه پنجاه دقیقه در دنیای مجازی، باعث کاهش توانایی در زندگی واقعی و اجتماعی‌شان می‌شوند. تکنولوژی‌های نو می‌تواند برای کاهش انزوای اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد؛ اما تکنولوژی شامل ارتباط فیزیکی که برای سلامت روان ما مفید است، نمی‌شود.
این بنیاد اعلام کرده است که شمار خانه‌هایی که یک نفر در آنها زندگی می‌کند، از 6 درصد در سال 1972 به 12 درصد در سال 2008 رسیده است، در حالیکه افزایش آمار طلاق هم نشان می‌دهد تعداد خانواده‌هایی که یک سرپرست دارند، در حال افزایش است.
در این باره باید گفت، در حالی که انزوا، احساسی است که توسط بیشتر افراد در مرحله‌ای از زندگی تجربه می‌شود، تداوم یا حاد شدن آن، می‌تواند منجر به سبک‌های زندگی ناسالم و مشکلاتی برای سلامت روان  مانند افسردگی، اختلال در تغذیه یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل شود.
در این گزارش همچنین آمده است: هنگامی که انزوا به مرحله حاد برسد، درمان آن سخت است و افرادی که دارای انزوای شدید هستند، می‌توانند درگیر رفتارهای منفی شوند؛ مثلا برای فرار از آن، مرتب با افراد گوناگون، رابطه برقرار کرده، به گونه‌ای که چندین شریک جنسی داشته و همین می‌تواند منجر به انزوای بیشتر آنان شود.
احساس انزوا در میان زنان با 47 درصد در برابر 36 درصد در میان مردان بیشتر بوده و بیشتر از مردان نیز به دنبال کمک بوده‌اند.
«اندرو مک کولاچ»، مدیر اجرایی بنیاد سلامت روان می‌گوید: ممکن است، احساس انزوا در افرادی که برای یافتن کار مسافت زیادی را گذرانده‌اند یا افرادی که احساس می‌کنند در بیرون از محیط کار، تحت حمایت شبکه ای نیستند، پدید می‌آید.
وی افزود: در جامعه مدرن، با اغلب افراد متکی به روابط شبکه‌ای خاص مانند روابط کاری هستیم که این امر ما را در برابر تغییرات زندگی آسیب‌پذیر می‌کند؛ برای نمونه، طلاق می‌تواند شما را از برخی دوستان هم جدا کند یا بچه‌دار شدن، که شما را از روابط کاری دور می‌کند.
وی گفت: نوع انسان حیوانی اجتماعی است و به زندگی در گروه‌های خانوادگی عادت کرده است؛ بنابراین، اگر ما در گروهی اینچنینی قرار نگیریم، به تدریج احساس ناراحتی و افسردگی کرده و به تدریج منظم کردن رفتارمان برایمان سخت می‌شود.
 گروه‌هایی مانند کهنسالان، افراد بیکار و افراد دارای معلولیت که در خطر انزوا هستند، باید حمایت‌هایی را برای کاهش آسیب‌پذیری آنان در برابر انزوای حاد ـ که همراه با مشکلات سلامت است ـ دریافت کنند.
به طور کل، این تحقیق نشان داد، تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان گمان می‌کنند، مردم بیش از پیش منزوی شده و از یکدیگر فاصله گرفته‌اند، در حالی که تنهایی و انزوا در میانسالی یا هنگام بازنشستگی و زمانی که فرزندان خانه را ترک می‌کنند یا وقوع طلاق یا فوت نزدیکان، عادی است، اما محدود به گروه‌های سنی کهنسال نمی‌شود.آخرین اخبار اجتماعی و حوادث
ایران و
جهان را در اجتماعی بخوانید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی