خرید بازی علاوی: نمی‌‌گذاریم عراق فضایی برای دشمنی علیه ایران شود

سرویس بین‌الملل ـ «ایاد علاوی»، نخست‌وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف «العراقیه» در گفت‌وگو با «الشرق‌الاوسط» گفت: چیزی به نام خط قرمز با ایران نداریم؛ موضوع دشمنی با ایران و یا دوستی‌های غیرحساب شده با ایران را نیز نمی‌پذیرم؛ ضمنا اجازه نخواهیم داد که عراق فضایی برای دشمنی‌ها علیه ایران شود.
به گزارش «»، علاوی افزود: اضافه بر آن به نامهربانی‌های احتمالی از سوی ایران، گمان نمی‌کنم، آنچه برای من مهم است، ایجاد روابط دوستانه بر پایه مصلحت و منافع دو ملت ایران و عراق است و این برای من اصل مسلم است.
وی به شایعات درباره دریافت 13 میلیارد دلار از عربستان سعودی نیز اشاره کرد و گفت: می‌دانید این پول چقدر است و من چگونه می‌توانم دریافت چنین مبلغی را پنهان کنم.
او از کسانی که عراق را وجه‌المصالحه ایران با کشورهای عربی می‌دانند نیز انتقاد کرد و گفت: عراق جایگاه ویژه خود را دارد و هر کشوری که بخواهد از شرایط سیاسی عراق برای تصفیه حساب‌های شخصی با ایران استفاده کند، متناسب با موقعیت آن کشور برخورد خواهیم کرد، هرچند آن کشور هم اکنون از دوستان صمیمی بغداد باشد.
ایاد علاوی درباره سکولار، شیعه و یا سنی بودن خود و یا تلاش برای خارج کردن حکومت از دست شیعیان نیز بدون پاسخی شفاف گفت: این تحلیل‌ها واقعیت ندارد. من با مراجع عراق دیدار کرده‌ام و با شخص آیت‌الله سیستانی مذاکره کرده‌ام و به خوبی احساس کرده‌ام که مراجع فاصله خود را با همه گروه‌ها به یک اندازه تعیین کرده‌اند و به هیچ یک از گروه‌ها تمایلات ویژه‌ای ندارند و این به معنای آینده روشن عراق در پرتو هدایت‌های مراجع شیعه عراق است.
به نظر می‌رسد، به دنبال ائتلاف نوری مالکی با مقتدی صدر و خارج شدن ائتلاف تحت رهبری علاوی از موقعیت ائتلاف پیروز انتخابات، اکنون علاوی که پیش از این امیدوار بود، مقام نخست وزیری را به دست آورده و سهم بالایی در قدرت داشته باشد، به تکاپو افتاده تا در فرایند ائتلاف‌های جدیدی به طور کامل از چرخه قدرت حذف نشود.
اما در همین حال، «عباس بياتي»، عضو ائتلاف ملي عراق به رهبري سيد عمار حکيم با اشاره به ديدار روز شنبه نوري مالکي، نخست وزير عراق و اياد علاوي، رييس فهرست العراقيه از احتمال سپردن پست رياست مجلس به ائتلاف علاوي خبر داد.
عباس بياتي در گفت‌وگو با شبکه خبري «العالم» از بغداد پايتخت عراق، با تأکيد بر اين که دولت جديد متشکل از همه فهرست‌ها و ائتلاف‌هاي پيروز در انتخابات پارلماني اخير خواهد بود، خاطرنشان کرد: سه پست اصلي نخست وزيري، رياست جمهوري و رياست پارلمان بين سه فهرست پيروز اصلي، يعني ائتلاف ملي جديد (ائتلاف حکيم و مالکي)، فهرست العراقيه و ائتلاف کردستان تقسيم مي‌شود.
بياتي تأکيد کرد: بنا بر ماده 76 قانون اساسي نخست وزيري سهم ائتلاف ملي جديد به عنوان بزرگترين فراکسيون پارلماني است.
وي افزود: ائتلاف ملي جديد از نامزد ائتلاف کردستان براي پست رياست جمهوري که «جلال طالباني» است حمايت مي‌کند و فهرست العراقيه هم مي‌تواند پست رياست پارلمان را که مرکز اصلي تصميم گيري در کشور است  بر عهده بگيرد.
عضو ائتلاف ملي عراق گفت: ديدار نوري مالکي، نخست وزير عراق و اياد علاوي رييس فهرست العراقيه، در راستاي فراهم کردن زمينه تشکيل دولتي فراگير با پايگاه پارلماني گسترده صورت گرفت.
بياتي اظهار داشت: طرفين در اين ديدار درباره اوضاع کلي کشور و اهميت تسريع در تشکيل دولت و گفت‌وگو بين‌ فراکسيون‌هاي پارلماني مذاکره کردند، به ويژه آنکه دولت جديد با مشارکت همه گروه‌هاي ملي تشکيل خواهد شد که اين مسأله، موجب مشارکت همگان در دولت مي‌شود.
وي افزود: اين ديدار همچنين حامل اين پيام براي مردم عراق بود که منافع ملي و مردم عراق و فرايند سياسي بالاتر و مهمتر از اختلافات شخصي است؛ بنابراين، در صورت وجود ديدگاه‌هاي گوناگون، مي‌توان اين مسأله را از طريق گفت‌وگو و تفاهم حل کرد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی