خرید بازی حجامت بدون تجويز پزشك، ممنوع!

همشهری‌آنلاین: مدير توسعه علوم و خدمات طب سنتي در ستاد كشوري گياهان دارويي و طب ايراني با ابراز نارضايتي از آنچه «برخي سوءاستفاده‌ها از طب اسلامي» عنوان كرد، گفت: افراد براي انجام حجامت بدون تجويز پزشك اقدام نكنند.
دكتر ميرغضنفري گفت: هر چند حجامت يكي از روش‌هاي مؤثر و كارا در طب سنتي است و اسلام هم آن را امضا كرده اما متأسفانه امروزه برخي، از اين طب سوءاستفاده مي‌كنند. وي تأكيد كرد كه حجامت از بسياري روش‌هاي درماني و اصول خاص خود برخوردار است بنابراين توصيه مي‌شود كه افراد بدون تجويز پزشك براي حجامت اقدام نكنند.
ميرغضنفري با بيان اينكه اكنون عنواني با نام «متخصص طب سنتي» در كشور نداريم، ادامه داد: اكنون مجريان و محققان طب سنتي در كشور فعالند. اما به‌دنبال راه‌اندازي دانشكده طب سنتي، امسال چهارمين سالي است كه در رشته طب سنتي و از ميان پزشكان عمومي دانشجوي تخصصي در مقطع PhD پذيرش مي‌شود و هشتم مرداد ماه آزمون مربوطه برگزار مي‌شود و در مجموع از اواخر سال آينده به‌تدريج فارغ‌التحصيلان اين رشته را خواهيم داشت.
وي در ادامه با بيان اينكه با تاخيري يك ساله از ميان داروساز عمومي در مقطع PhD داروساز سنتي نيز پذيرش شد، افزود: تربيت متخصص و داروساز طب سنتي در دانشگاه‌هاي بزرگ كشور ازجمله دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران، شهيد بهشتي، ايران، شاهد و شيراز انجام مي‌شود و سالانه بين 22 تا 26 دانشجو در طب سنتي پذيرش مي‌شوند. پذيرش در داروسازي سنتي مقداري كمتر است.
وي ادامه داد: يكي از معضلات در زمينه طب سنتي آن است كه پزشكان متقاضي آزمون PhD اين رشته از طب سنتي هيچ نمي‌دانند. بر اين اساس پيشنهاد داده‌ايم واحدهاي طب سنتي براي پزشكان در نظر گرفته شود؛ امري كه در تمام دنيا وجود دارد.
ميرغضنفري توصيه كرد كه افراد درصورت تمايل به استفاده از طب سنتي به درمانگاه‌هاي دانشگاه‌هاي طب سنتي مراجعه كنند و گفت: اكنون حدود 7كلينيك‌ طب سنتي در سطح كشور فعالند كه براي افزايش اين كلينيك‌ها برنامه‌ريزي مي‌شود.
وي در ادامه عطاري‌ها را محل تحويل و نه تجويز دارو خواند و با تأكيد بر لزوم ساماندهي عطاري‌ها افزود: طبيبان سنتي و محلي از سرمايه‌هاي هر كشوري هستند. بر اين اساس افرادي كه ادعا يا توانمندي‌هايي در امور طب سنتي دارند شناسايي و براي ارزيابي توانايي‌شان و صحبت در دانشكده طب سنتي از آنها دعوت مي‌شود. اكنون به‌دنبال طراحي دوره‌هاي جامع آموزشي طب سنتي براي مخاطبان مختلف هستيم.
 

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در بازی